Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Main Idea and New Vocabulary Example 1: Find a Unit Rate

Similar presentations


Presentation on theme: "Main Idea and New Vocabulary Example 1: Find a Unit Rate"— Presentation transcript:

1

2 Main Idea and New Vocabulary Example 1: Find a Unit Rate
Example 3: Compare Using Unit Rates Example 4: Use a Unit Rate Lesson Menu

3 Determine unit rates. rate unit rate Main Idea/Vocabulary

4 Write the rate as a fraction. 52 pages in 2 hours
Find a Unit Rate READING Julia read 52 pages in 2 hours. What is the average number of pages she read per hour? Write the rate as a fraction. 52 pages in 2 hours Divide the numerator and the denominator by 2. Simplify. Answer: Julia read an average of 26 pages per hour. Example 1

5 A. 2 text messages per hour B. 4 text messages per hour
Thomas received 16 text messages over 4 hours. What is the average number of text messages he received per hour? A. 2 text messages per hour B. 4 text messages per hour C. 8 text messages per hour D. 64 text messages per hour Example 1 CYP

6 Write the rate as a fraction.
Find a Unit Rate SODA Find the unit price per can if it costs $3 for 6 cans of soda. Round to the nearest hundredth if necessary. Write the rate as a fraction. Divide the numerator and the denominator by 6. Simplify. Answer: The unit price is $0.50 per can of soda. Example 2

7 Find the unit price per pen if it costs $8 for 32 pens
Find the unit price per pen if it costs $8 for 32 pens. Round to the nearest hundredth if necessary. A. $2.56 per pen B. $0.40 per pen C. $0.25 per pen D. $0.24 per pen Example 2 CYP

8 Compare Using Unit Rates
RUNNING The times for three runners in three different races are given in the table. Which runner finished the race with the fastest time per kilometer? Example 3

9 Compare Using Unit Rates
● Runner A ● Runner B ● Runner C Answer: Runner B finished the race with the fastest time per kilometer. Example 3

10 Keith, Bonnie, Heather and Adam all drove to work in the morning
Keith, Bonnie, Heather and Adam all drove to work in the morning. Their driving times and the distances they drove are given in the table. Who had the fastest time per mile? A. Keith B. Bonnie C. Adam D. Heather Example 3 CYP

11 Use a Unit Rate POTATOES An assistant cook peeled 18 potatoes in 6 minutes. At this rate, how many potatoes can he peel in 50 minutes? Find the unit rate. Then multiply this unit rate by 50 to find the number of potatoes he can peel in 50 minutes. Find the unit rate. Example 4

12 Divide out the common units.
Use a Unit Rate Divide out the common units. Answer: The assistant cook can peel 150 potatoes in 50 minutes. Example 4

13 CRAFTS Ellie can paint 21 beads in 7 minutes
CRAFTS Ellie can paint 21 beads in 7 minutes. At this rate, how many beads can she paint in 45 minutes? A. 63 beads B. 135 beads C. 145 beads D. 150 beads Example 4 CYP

14


Download ppt "Main Idea and New Vocabulary Example 1: Find a Unit Rate"

Similar presentations


Ads by Google