Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Unit Rates and Proportional Reasoning

Similar presentations


Presentation on theme: "Unit Rates and Proportional Reasoning"— Presentation transcript:

1 Unit Rates and Proportional Reasoning
Chapter 5 Section 5.2

2 Objective The students will be able to find unit rates and unit costs using proportional reasoning.

3 Vocabulary Rate – a ratio that compares two quantities
Unit rate – the rate for one unit of a given quantity Unit cost – is a unit rate that gives the cost per unit

4 Example A package of cheese contains 15 servings and has a total of 147 grams of fat. What is the number of grams of fat per serving?

5 Example Cereal costs $0.31 / oz Find the cost for an 8 oz box.

6 Example You have two bottles of shampoo and want to know which is the better buy. Bottle one is 16 oz for $6.19 Bottle two is 13.5 oz for $3.99

7 Exit Ticket Dog food costs $0.35/lb. How much for a 20-lb bag?

8 Exit Ticket Find the unit rate for 210 heartbeats in 3 minutes.

9 Questions?

10 Worksheet


Download ppt "Unit Rates and Proportional Reasoning"

Similar presentations


Ads by Google