Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Unit Rates and Proportional Reasoning
Chapter 5 Section 5.2
2
Objective The students will be able to find unit rates and unit costs using proportional reasoning.
3
Vocabulary Rate – a ratio that compares two quantities
Unit rate – the rate for one unit of a given quantity Unit cost – is a unit rate that gives the cost per unit
4
Example A package of cheese contains 15 servings and has a total of 147 grams of fat. What is the number of grams of fat per serving?
5
Example Cereal costs $0.31 / oz Find the cost for an 8 oz box.
6
Example You have two bottles of shampoo and want to know which is the better buy. Bottle one is 16 oz for $6.19 Bottle two is 13.5 oz for $3.99
7
Exit Ticket Dog food costs $0.35/lb. How much for a 20-lb bag?
8
Exit Ticket Find the unit rate for 210 heartbeats in 3 minutes.
9
Questions?
10
Worksheet
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.