Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Example We want to calculate the current I0. By

Similar presentations


Presentation on theme: "Example We want to calculate the current I0. By"— Presentation transcript:

1 Example We want to calculate the current I0. By Thevenin’s theorem. We will follow the same four steps.

2 First Step: Removing RL to calculate Vth.

3 Second Step: Now we will calculate the voltage Vth. Vx = (4 x12)/(4+8) =4 volts =VA

4 Now VB = (8 x4)/16 =2 volts So VAB= 4 -2 = 2 volts = Vth Vth + 2Vx +

5 Third Step: Now to find Isc. For node 1 (V )/8k + V1/4k +V1/4k + (V1 -2Vx)/12k=0

6 Vx = V1 (V1 - 12)/8k + V1/4k +V1/4k + (V1 -2V1)/12k=0
I3 Isc I1 + I5 I4 2Vx + Vx - I2 - Vx = V1 (V )/8k + V1/4k +V1/4k + (V1 -2V1)/12k=0 3V V1 +6V1 +2V1 -4V1 =0 V1 =36/13

7 I1 = (12 – V1 )/8k =(12 – 36/13)/8k =15/13 mA =1.15mA V1 I3 Isc I1 +
2Vx + Vx - I2 - I1 = (12 – V1 )/8k =(12 – 36/13)/8k =15/13 mA =1.15mA

8 I2 = (36/13)/4k =9/13 =0.692mA I4= (36/13)/4 =9/13mA = 0.692mA V1 I3
Isc I1 + I5 I4 2Vx + Vx - I2 - I2 = (36/13)/4k =9/13 =0.692mA I4= (36/13)/4 =9/13mA = 0.692mA

9 I5 = (36/13 – 2(36/13))/12k =-3/13mA =0.23mA V1 I3 Isc I1 + I5 I4 2Vx

10 I3 =Isc = I5 + I4 =0.692 – 0.23 =0.46mA V1 I3 Isc I1 + I5 I4 2Vx + Vx
- I2 - I3 =Isc = I5 + I4 =0.692 – 0.23 =0.46mA

11 V1 I3 Isc I1 + I5 I4 2Vx + Vx - I2 - So Rth = Vth/Isc =2/0.46m =4.33 k

12 Fourth Step: So I0 = 2/ (2k k) =0.315mA

13 Example We want to calculate the voltage V0.By Thevenin’s theorem.

14 First Step: We removed RL to calculate Vth.

15 Second Step: Vx = 12 + V1 For node 1 V1/2k + 2Vx/1k +Vx/2k= 0 V1 + 4Vx + Vx =0

16 Putting the value of V1 Vx – 12 +4Vx +Vx =0 6Vx =12 Vx =2volts = Vth
2Vx/1k Vth Vx - Putting the value of V1 Vx – 12 +4Vx +Vx =0 6Vx =12 Vx =2volts = Vth

17 Third Step: here Vx = V1 +12 V1/2k + 2Vx/1k + Vx/2k + Vx/2k =0 Vx – 12 +4Vx + Vx + Vx =0 7Vx =12

18 Isc = 12/7 x1/2 = 6/7 mA Rth = Vth/ Isc = 2/(6/7)m =7/3 k = 2.33k V1
Vx + 2Vx/1k Isc Vx - Isc = 12/7 x1/2 = 6/7 mA Rth = Vth/ Isc = 2/(6/7)m =7/3 k = 2.33k

19 Fourth Step: V0 = 2 x 2k/2k k = 0.92volts

20 NORTON’s THEOREM Working with Norton’s theorem is same as working with Thevenin’s theorem . We will follow the same four steps. But in second step instead of finding Vth we will find INor by short circuiting the open terminals of the circuit.

21 NORTON’s THEOREM In fourth step our circuit will consist of a current source of value equal to INor and the Norton resistance will become parallel with RL.

22 Example We want to calculate the voltage V0.By Norton’s theorem. We will follow these four steps.

23 First Step: Replacing RL with a short circuit to find IN.

24 Second Step: We want to calculate IN. KVL for loop1 6kI1 +3k(I1 –I2) =0

25 9kI1 -3kI2 =18 KVL for loop 2 2kI2 + 12 + 3k(I2 – I1 ) =0
IN 9kI1 -3kI2 =18 KVL for loop 2 2kI k(I2 – I1 ) =0 -3kI1 +5kI2 = -12

26 Solving equations for loop1 and loop2 I2 = -1.5mA So IN = -1.5mA

27 Third Step: To calculate RN we have short circuit all voltage sources. Now 3k is in parallel with 6k and 2k is in series with them.

28 6k||3k + 2k = (6k x 3k)/(6k+ 3k) +2k =2k +2k =4k =RN

29 Fourth Step: Current through RL= (-1.5m x4k)/8k =- 0.75mA SO V0 = (-0.75m)(4k) = -3volts

30 Example We want to calculate the voltage V0.By Norton’s theorem. We will follow these four steps.

31 First Step: Replacing RL with a short circuit to find IN.

32 Second Step: Isc =I1 + I2 For node 1 V1/4k + (V1 – 2)/3k + V1/6k +4m=0 3V1 +4V1 – 8 +2V1 +48 =0 9V1+40=0 or V1=4.44V

33 For node 2 V2/2k + V2/8k -4 =0 4V2 +V2 – 32 =0 5kV2 =32 V2 =32/5 = 6.4V

34 I2 V2 V1 I1 IN Now I1 = V2/8k =6.4/8k = 0.8 mA

35 I2 = V1/4k =4.44/4k =1.11mA So IN = I1+ I2 = (1.11 + 0.8)m I2 V2 V1 I1

36 I2 V2 V1 I1 IN IN = 1.91mA

37 Third Step: For RN 3k|| 6k = 2k 2k is in series with 4k =2k + 4k =6k

38 8k is in series with 2k = 8k + 2k =10k 10k ||6k = 10 x6/16 =60/16
RN 8k is in series with 2k = 8k + 2k =10k 10k ||6k = 10 x6/16 =60/16 =3.75k

39 Fourth Step: To calculate V0 I0 = 1.91m x 3.75k x 1/(4k+3.75k) = 0.92mA V0 = 4k x 0.92m =3.68 Volts


Download ppt "Example We want to calculate the current I0. By"

Similar presentations


Ads by Google