Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
a) Total cost of the current policy
Problem 6.3 Flow unit = one dress Flow rate R = 30 /wk Purchase cost C = $150/unit Fixed order cost S = $225 Carrying cost (h+r) = 30%/yr. lead time L = 2 weeks Q = ten weeks supply Q = 10(30) = 300 units. 52 weeks Annual demand = 30(52) = 1560 Number of orders/yr = R/Q = 1560/300 = 5.2 (R/Q) S = 5.2(225) = 1,170/yr. Average inventory = Q/2 = 300/2 = 150 H = (h+r)C = .3*150 = 45 Annual holding cost = H (Q/2) = 45(150) = 6,750 /yr. Without any computation, is this the optimal policy? Why? Without any computation, is EOQ larger than 300 or smaller Why Annual purchasing cost = RC = 150(1560) = 234,000/yr Total annual costs = 234, ,170+6,750 = Total annual costs = 241,920.
2
a) Total cost of the optimal policy
Q* = EOQ = = 125 units. An order for 125 units two weeks before he expects to run out. That is, whenever current inventory drops to ROP = 30(2) = 60 units which is the re-order point. Total annual cost is RC + 234, ,620 = $239,620 For all Qs (including EOQ), inventory cost is For EOQ, we can use both the general formula, as well as
3
c) Inventory turns for current and optimal policies
Inventory turns = R/I I is the average inventory Average inventory = I = Q/2 with cycle stock only. Current policy inventory turns = R/(Q/2)= 1560/(300/2) = times per year. Optimal policy inventory turns = 1560/(125/2) = 25 turns more than doubled Days of inventory in the optimal policy # of working days per yr / inventory turns
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.