Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
SCOOT
2
Which is the best buy. One dozen ears of corn for $3
Which is the best buy? One dozen ears of corn for $3.99 or 2 ears of corn for $1.00? Neither, they are both the same price. One dozen ears for $3.99 because they are only 0.33 cents for each ear 2 ears for a dollar because they are $0.50 for each ear One dozen because you can buy more ears of corn with less money.
3
A recipe calls for 3 potatoes to serve 4 people
A recipe calls for 3 potatoes to serve 4 people. If Jack is planning to serve a crowd of 20 people, how many potatoes should he use? 7 potatoes 8 potatoes 15 potatoes 10 potatoes
4
If 7 gallons of gas cost $14.63, how much will 5 gallons of gas cost at the same rate?
$2.09 $10.45 $73.15 $5.00
5
For every 5 miles that Amaih travels to work, Jody travels 12 miles
For every 5 miles that Amaih travels to work, Jody travels 12 miles. If Amaih travels 120 miles per week, how many miles does J0dy travel?
6
What does one doughnut cost?
Doughnuts Price 4 $3.60 6 $5.40 10 $9.00
7
Which is a greater rate of speed
Which is a greater rate of speed? 2600 miles in 36 hours or 225 miles in 5 hours?
8
How many centimeters are in 13 feet, given that 1 inch ≈ 2.54 cm?
9
How many cups are in 5 quarts?
10
John ran ⅓ of a mile in 12 minutes. How far did he run in 1 minute?
11
Jason and Colin love watching sports
Jason and Colin love watching sports. The following table shows the type and number of sporting events watched by Jason and Colin this past year. Write the ratio in simplest terms of football games watched by Colin, to football games watched by Jason. Sport Jason Colin Totals Football 10 30 40 Rugby 8 18 Basketball 25 55 Baseball 20 60
12
Which student can solve 3 questions in the least amount of time?
Name Number of Questions Solved Time Taken D’Andre 1 1 min. Andrew 5 4 min. TJ 8 9 min. Samara 11 12 min.
13
At the grocery store, you can buy gum in a 6 pack for $11
At the grocery store, you can buy gum in a 6 pack for $11.70 or a 12 pack of gum for $23. Which is the better deal and what is the price per pack of gum of the better deal? 6-pack at $1.95 per pack 12-pack at $1.92 per pack 6-pack at $1.97 per pack 12-pack at $11.30 per pack
14
How many pounds are in 368 ounces?
1 pound=16 ounces
15
What is the ratio of apples to oranges
What is the ratio of apples to oranges? Write the ratio in simplest form in 3 different ways?
16
What type of ratio is apples to oranges?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.