Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBjörn Lundström Modified over 5 years ago
1
Stoichiometry and Quantitative Analysis Using Mole Ratios
is the study of the relative quantities of reactants and products in a chemical reaction you can use the number of moles for a given reactant or product to find the moles for any other reactant or product
2
2:7:4:6 Example Consider the following chemical reaction:
2 C2H6(g) O2(g) 4 CO2(g) H2O(g) a) Write the ratio for all components of the reaction. 2:7:4:6 b) What amount, in moles, of CO2(g) is formed if 2.50 mol of C2H6(g) reacts? 2 C2H6(g) O2(g) 4 CO2(g) H2O(g) 4 2 n = 2.50 mol n = 2.50 mol = 5.00 mol
3
2 C2H6(g) + 7 O2(g) 4 CO2(g) + 6 H2O(g)
c) What amount, in moles, of O2(g) is required to react with 10.2 mol of C2H6(g)? 2 C2H6(g) O2(g) 4 CO2(g) H2O(g) 7 2 n = 10.2 mol n = 10.2 mol = 35.7 mol d) What amount, in moles, of H2O(g) is formed when 100 mmol of CO2(g) is formed? 2 C2H6(g) + 7 O2(g) 4 CO2(g) H2O(g) 6 4 n = 100 mmol n = 100 mmol = 150 mmol = mol
4
B. Gravimetric Stoichiometry
mass measurements Steps 1. Write a including the states. Write the information balanced equation given. 2. Find the of the species using moles given n=m M 3. Find the of the species using moles wanted mole ratio wanted given 4. Calculate of the wanted species using mass m=nM
5
1 Fe2O3(s) + 3 CO(g) 2 Fe(s) + 3 CO2(g) Example 1
Iron is produced by the reaction of iron(III) oxide with carbon monoxide to produce iron and carbon dioxide. What mass of iron(III) oxide is required to produce 1000 g of iron? g w 1 Fe2O3(s) + 3 CO(g) 2 Fe(s) + 3 CO2(g) m=? M = g/mol m = 1000 g M = g/mol 1 2 n = 17.90… x n = m M = g 55.85g/mol = 17.90… mol = 8.95… mol m = nM = (8.95… mol)( g/mol) = g = 1430 g
6
1 Cu2(CO3)(OH)2(s) 2 CuO(s) + 1 CO2(g) + 1 H2O(g) Example 2
The decomposition of the mineral malachite, Cu2(CO3)(OH)2(s), yields copper(II) oxide, carbon dioxide and water vapour. What mass of copper(II) oxide is produced from 1.00 g of malachite? g w 1 Cu2(CO3)(OH)2(s) 2 CuO(s) + 1 CO2(g) + 1 H2O(g) m = 1.00 g M = g/mol m=? M = g/mol n = … x n = m M = g g/mol = … mol = … mol m = nM = ( … mol)(79.55 g/mol) = g = g
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.