Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Unit 3 Chapter 7-1 Ratios and Rates
2
Ratios A ratio is a comparison of two numbers or quantities.
If a gallon of orange juice contains 3 parts oranges and 2 parts sugar, then the ratio comparing the oranges and sugar can be written as follows: 3 to : Remember that a fraction bar represents division. When the first number being compared is less than the second, the ratio is usually written as a fraction in simplest form. 2 6 = 1 3 GCF is of 2 and 6 is 3
3
Examples Example 1: Express the ratio 9 cards out of 18 cards in the deck as a fraction in simplest form. 9Γ·9 18 Γ·9 = 1 2 [divide numerator and denominator by the GCF 9] Example 2: NOTE: When writing a ratio involving measurements, both quantities should have the same unit of measure. Express the ratio 2 feet to 16 inches as a fraction in simplest form 2 ππππ‘ 16 πππβππ = 24 πππβππ 16 πππβππ [convert 2 feet to inches] = 3 πππβππ 2 πππβππ [Divide numerator and denominator by GCF 8] Written in simplest form, the ratio is 3 to 2
4
Rate vs Unit Rate A rate is a ratio of two measurements having different kinds of units. For example: 70 miles in 5 hours miles and hours are different units $20 for 3 pounds dollars and pounds are different units When a rate is simplified so that it has a denominator of 1, it is called a unit rate. An example of unit rate would be $5 per pound, which means $5 per 1 pound
5
Find Unit Rate Example:
A package of 20 crayons costs $18 and a package of 30 crayons costs $28. Which package has the lower cost per crayon? Find and compare the unit rate of the packages 18 πππππππ 20 ππππ¦πππ = .9 πππππππ 1 ππππ¦ππ divide numerator and denominator by 20 to get a denominator of 1 = For the 20 pack, the unit rate is $0.90 per crayon 28 πππππππ 30 ππππ¦πππ = .93 πππππππ 1 ππππ¦ππ divide numerator and denominator by 30 to get a denominator of 1 = For the 30 pack, the unit rate is $0.93 per crayon So the package with the 20 crayons has the lower cost per crayon.
6
Letβs practice! Write each ratio as a fraction in simplest form
1) 4 weeks to plan 2 vacations 2) 3 days to take 2 tests Express each ratio as a unit rate 3) $3.50 for 5 drinks 4) $56 for 6 tickets 5) $3.99 for 3 gallons of gas
7
Letβs Check Our Answers!
Write each ratio as a fraction in simplest form 1) 4 weeks to plan 2 vacations 2) 3 days to take 2 tests 4 2 = Express each ratio as a unit rate 3) $3.50 for 5 drinks 4) $56 for 6 tickets = $0.70 for 1 drink = $7 for 1 ticket 5) $3.99 for 3 gallons of gas = $1.33 per 1 gallon
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.