Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Maintenance Sheet Due Friday
Register Page 56 Maintenance Sheet Due Friday
2
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)?
Act 1: What questions come to mind?
3
$10 for 5 $1.15 per pound $2.98 gallon of milk 4lb sugar for $0.98
5lb bag Grapefruit $3.98 $10 for 5 $2.98 gallon of milk General Mills Cereal “Buy one get one free” 4lb sugar for $0.98
4
I can interpret a unit rate (using words and mathematically)?
Act III – Whole Group – Share solution in Act III solution. • How reasonable was your estimate? • Which strategy was most efficient? • Can you think of another method that might have worked? • What might you do differently next time?
5
Teacher Questions If I wanted more red grapefruit than in the bag, how much would I pay for two additional pounds of grapefruit? How much is one box of cereal if I pay $5.98 for four boxes, with the buy one, get one deal? How much is a half-gallon of milk?
9
I can compute unit rates involving rational numbers, fractions and complex fractions? I can interpret a unit rate (using words and mathematically)
13
13.8 ounces of cereal for $4.14. How much for one ounce?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.