Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Decimals – Real Life – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions

Similar presentations


Presentation on theme: "Decimals – Real Life – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions"— Presentation transcript:

1 Decimals – Real Life – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions
These questions are the same format as previous GCSE exams. COPY means they use the exact same numbers as the original GCSE question. Otherwise, they are clone questions using different numbers. The worksheets are provided in a variety of sizes.

2 Printing To print handouts from slides -
Select the slide from the left. Then click: File > Print > ‘Print Current Slide’ To print multiple slides - Click on a section title to highlight all those slides, or press ‘Ctrl’ at the same time as selecting slides to highlight more than one. Then click: File > Print > ‘Print Selection’ To print double-sided handouts - Highlight both slides before using ‘Print Selection’. Choose ‘Print on Both Sides’ and ‘Flip on Short Edge’.

3 GCSE GCSE GCSE GCSE Edexcel Foundation: May 2017 Paper 1, Q7
Ashley buys 3 packets of baps costing £1.50 for each packet 2 packets of sausages 1 bottle of brown sauce costing £1.80 Ashley pays with a £10 note. He gets 50p change. Ashley works out that one packet of sausages costs £2.30 Is Ashley right? You must how you get your answer. 1 Ashley buys 3 packets of baps costing £1.50 for each packet 2 packets of sausages 1 bottle of brown sauce costing £1.80 Ashley pays with a £10 note. He gets 50p change. Ashley works out that one packet of sausages costs £2.30 Is Ashley right? You must how you get your answer. (Total for Question 1 is 3 marks) (Total for Question 1 is 3 marks) GCSE GCSE Edexcel Foundation: May 2017 Paper 1, Q7 Edexcel Foundation: May 2017 Paper 1, Q7 1 Ashley buys 3 packets of baps costing £1.50 for each packet 2 packets of sausages 1 bottle of brown sauce costing £1.80 Ashley pays with a £10 note. He gets 50p change. Ashley works out that one packet of sausages costs £2.30 Is Ashley right? You must how you get your answer. 1 Ashley buys 3 packets of baps costing £1.50 for each packet 2 packets of sausages 1 bottle of brown sauce costing £1.80 Ashley pays with a £10 note. He gets 50p change. Ashley works out that one packet of sausages costs £2.30 Is Ashley right? You must how you get your answer. (Total for Question 1 is 3 marks) (Total for Question 1 is 3 marks)

4

5

6 GCSE Edexcel Foundation: May 2017 Paper 1, Q7 1 Ashley buys 3 packets of baps costing £1.50 for each packet 2 packets of sausages 1 bottle of brown sauce costing £1.80 Ashley pays with a £10 note. He gets 50p change. Ashley works out that one packet of sausages costs £2.30 Is Ashley right? You must how you get your answer. £4.50 £1.80 = £6.30 £ £6.30 = 3.20 1.60 = £1.60 She is wrong, Sausages = £1.60 per packet. (Total for Question 1 is 3 marks)

7 tom@goteachmaths.co.uk Questions? Comments? Suggestions?
…or have you found a mistake!? Any feedback would be appreciated . Please feel free to


Download ppt "Decimals – Real Life – Non-Calculator – Foundation – GCSE Questions"

Similar presentations


Ads by Google