Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Best Buys
2
Starter 60 packets of crisps cost £2.40
How much would you have to pay for; a) 30 packets? b) 10 packets? c) 70 packets? d) 90 packets? e) 601 packets? £1.20 £0.40 or 40p £3.12 £3.60 £24.04
3
Best Buys Today we are looking at ‘best buys’
We will be comparing various deals and working out which offers the best value for money We will look at different ways of working this out…
4
Best Buys Learning Objectives
All will be able to understand how to adjust quantities and prices together (Level 4) Most will be able to adjust them and be able to compare deals to see which is best value (Level 4/5) Some will be able to do this by using a unitary method (finding the cost of ‘1’) (Level 5)
5
Best Buys Look at the deals below. Which deal offers the best value for money? 100g for 80p 400g for £2.99 x2 200g for £1.60 x2 400g for £3.20 200g for £1.50 x2 400g for £3.00 If you can make the weights ‘equal’, you can compare the costs to see which is the best deal…
6
Best Buys Look at the deals below. Which deal offers the best value for money? 1L = 75p 3L = £2.55 2L = £1.55
7
Plenary
8
Plenary
9
Plenary
10
Plenary
11
Plenary
12
Plenary
13
Summary We have looked at ‘best buy’, working out which deals are best
We have seen that this can be done in several ways We have seen how this is applicable in real-life…
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.