Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Determining a Molecular Formulas:
The empirical formula of a chemical compound is C2H4NO. If its molar mass is g/mol, what is the molecular of the compound? 1st Find the mass of the empirical formula: M (E:.F.) = 2(12.01) + 4(1.01) = (4.04) M (E:.F.) = g/mol
2
(The molecular formula is 4 times
2nd – Divide the molar mass (232.2 g/mol) by the mass of the empirical formula: = = 3.999 = 4 (The molecular formula is 4 times greater than the empirical formula) 3rd Multiply the empirical formula by that #: (C2H4NO) 4 = C8H16N4O4 Molecular Formula
3
1st – Find its Empirical Formula: C = H = O = = 5.450 mol = 2.997
2) Determine the molecular formula of a compound containing g of carbon, 5.45 g of hydrogen, and g of oxygen. Its molar mass is g/mol. 1st – Find its Empirical Formula: C = H = O = = mol = 2.997 ≈ 3 = mol = 2.970 ≈ 3 = 1 = mol Empirical Formula C3H3O
4
2nd – Calculate the Empirical Formula Mass:
E.F = C3H3O M(E.F.) = m (C) + m (H) + m (O) = 3(12.01) + 3(1.01) + 1(16.00) = g/mol 3nd – Divide the molar mass ( g/mol) by the empirical formula mass: = = 2 C6H6O2 (Molecular Formula)
5
3) Succinic acid is composed of 40.68% carbon, 5.08% hydrogen, and 54.24% oxygen, its molar mass is g/mol. Determine its empirical and molecular formulas. 1st – Find its Empirical Formula: = mol = 1.000 C= H= O= x 2 = 2 = mol = 1.490 x 2 = 3 = mol = 1.001 x 2 = 2 Empirical formula = C2H3O2.
6
2nd – Calculate the Empirical Formula Mass (C2H3O2 ):
M(E.F.) = m (C) + m (H) + m (O) = 2(12.01) + 3(1.01) + 2(16.00) = g/mol 3nd – Divide the molar mass (118.1 g/mol) by the empirical formula mass: = = 2 4st – Multiply each subscript in the empirical formula by 2: (C2H3O2) x 2 = C4H6O4 Molecular Formula
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.