Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Proportion – Prices – Calculator – Answer Maze
Students need to find route from START to FINISH. The answer to each question can be found in one of the boxes horizontally, vertically or diagonally from the question box. The worksheet is provided in a variety of sizes/formats.
2
Printing To print handouts from slides -
Select the slide from the left. Then click: File > Print > ‘Print Current Slide’ To print multiple slides - Click on a section title to highlight all those slides, or press ‘Ctrl’ at the same time as selecting slides to highlight more than one. Then click: File > Print > ‘Print Selection’ To print double-sided handouts - Highlight both slides before using ‘Print Selection’. Choose ‘Print on Both Sides’ and ‘Flip on Short Edge’.
3
Answer Maze! Find a route from START to FINISH!
4
FINISH! START! £7.44 £5.01 £1.08 £2.72 300 g of cheese costs £3.72
How much does 600g cost? 3 protractors cost £1.26 How much do 2 cost? 6 pencils cost £2.22 How much do 4 cost? 800 g of butter costs £1.95 How much does 1.2 kg cost? 700 g of ham costs £4.25 How much does 1.7 kg cost? £4.80 £1.48 84p £12.74 £1.80 400 g of chocolate costs £2.31 How much does 800g cost? 4 burgers cost £14.28 How much do 3 cost? 3 calculators cost £19.11 How much do 2 cost? 5 sandwiches cost £8.35 How much do 3 cost? 250 g of bacon costs £3.40 How much does 150g cost? £5 £10.71 £9 £2.04 £5.76 3 lollipops cost 96p How much do 2 cost? 12 hairbands cost £4.44 How much do 36 cost? 5 apples cost £3.33 How much do 3 cost? 24g of silver costs £13.68 How much does 20g cost? 3.5 kg of pasta costs £6.30 How much does 1 kg cost? £2.35 £13.32 £12.20 £10.20 £11.40 7 sweets cost 96p How much do 9 cost? 25 cookies cost £9.50 How much do 20 cost? 500 g of pasta sauce costs £3.40 How much does 1.5 kg cost? 700g of ketchup costs £4.48 How much does 900 g cost? 2.5 kg of titanium costs £54 How much does 350 g cost? £7.60 £14.40 £1.20 £2.52 £7.56 50 sweets cost £12 How much do 60 cost? 16 steel rulers cost £9.76 How much do 20 cost? 23 toilet rolls cost £5.48 How much do 27 cost? 16 combs cost £3.80 How much do 9 cost? FINISH!
5
FINISH! START! £7.44 £5.01 £1.08 £2.72 300 g of cheese costs £3.72
How much does 600g cost? 3 protractors cost £1.26 How much do 2 cost? 6 pencils cost £2.22 How much do 4 cost? 800 g of butter costs £1.95 How much does 1.2 kg cost? 700 g of ham costs £4.25 How much does 1.7 kg cost? £4.80 £1.48 84p £12.74 £1.80 400 g of chocolate costs £2.31 How much does 800g cost? 4 burgers cost £14.28 How much do 3 cost? 3 calculators cost £19.11 How much do 2 cost? 5 sandwiches cost £8.35 How much do 3 cost? 250 g of bacon costs £3.40 How much does 150g cost? £5 £10.71 £9 £2.04 £5.76 3 lollipops cost 96p How much do 2 cost? 12 hairbands cost £4.44 How much do 36 cost? 5 apples cost £3.33 How much do 3 cost? 24g of silver costs £13.68 How much does 20g cost? 3.5 kg of pasta costs £6.30 How much does 1 kg cost? £2.35 £13.32 £12.20 £10.20 £11.40 7 sweets cost 96p How much do 9 cost? 25 cookies cost £9.50 How much do 20 cost? 500 g of pasta sauce costs £3.40 How much does 1.5 kg cost? 700g of ketchup costs £4.48 How much does 900 g cost? 2.5 kg of titanium costs £54 How much does 350 g cost? £7.60 £14.40 £1.20 £2.52 £7.56 50 sweets cost £12 How much do 60 cost? 16 steel rulers cost £9.76 How much do 20 cost? 23 toilet rolls cost £5.48 How much do 27 cost? 16 combs cost £3.80 How much do 9 cost? FINISH!
6
FINISH! START! £7.44 £5.01 £1.08 £2.72 300 g of cheese costs £3.72
How much does 600g cost? 3 protractors cost £1.26 How much do 2 cost? 6 pencils cost £2.22 How much do 4 cost? 800 g of butter costs £1.95 How much does 1.2 kg cost? 700 g of ham costs £4.25 How much does 1.7 kg cost? £4.80 £1.48 84p £12.74 £1.80 400 g of chocolate costs £2.31 How much does 800g cost? 4 burgers cost £14.28 How much do 3 cost? 3 calculators cost £19.11 How much do 2 cost? 5 sandwiches cost £8.35 How much do 3 cost? 250 g of bacon costs £3.40 How much does 150g cost? £5 £10.71 £9 £2.04 £5.76 3 lollipops cost 96p How much do 2 cost? 12 hairbands cost £4.44 How much do 36 cost? 5 apples cost £3.33 How much do 3 cost? 24g of silver costs £13.68 How much does 20g cost? 3.5 kg of pasta costs £6.30 How much does 1 kg cost? £2.35 £13.32 £12.20 £10.20 £11.40 7 sweets cost 96p How much do 9 cost? 25 cookies cost £9.50 How much do 20 cost? 500 g of pasta sauce costs £3.40 How much does 1.5 kg cost? 700g of ketchup costs £4.48 How much does 900 g cost? 2.5 kg of titanium costs £54 How much does 350 g cost? £7.60 £14.40 £1.20 £2.52 £7.56 50 sweets cost £12 How much do 60 cost? 16 steel rulers cost £9.76 How much do 20 cost? 23 toilet rolls cost £5.48 How much do 27 cost? 16 combs cost £3.80 How much do 9 cost? FINISH!
9
tom@goteachmaths.co.uk Questions? Comments? Suggestions?
…or have you found a mistake!? Any feedback would be appreciated . Please feel free to
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.