Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byAlonso Halsell Modified over 10 years ago
1
2 nd Semester Final Review VI Practice and MiniQuiz
2
Problem P1 It takes Frank 5 hours to do a job and Stan 7 hours to do the same job. If they work together, how many hours will it take them to complete the job?
3
Problem P2 It takes Luke 4 hours to do a job and Leah 3 hours to do the same job. If they work together, how many hours will it take them to complete the job?
4
Problem P3 Fritos cost $10 per pound and Cheetos cost $14 per pound. How many pounds of Fritos are in a 16 pound mixture that costs $11 per pound?
5
Problem P4 Gummy Bears cost $6 per pound and Gummy Worms cost $10 per pound. How many pounds of Gummy Bears are in a mixture of 12 pounds that costs $9 per pound?
6
Problem P5 Solve by completing the square:
7
MiniQuiz FR VI Name Period Answer Column ( 1 – 5 )
8
Problem MQ1 It takes Frank 6 hours to do a job and Stan 8 hours to do the same job. If they work together, how many hours will it take them to complete the job?
9
Problem MQ2 It takes Luke 5 hours to do a job and Leah 2 hours to do the same job. If they work together, how many hours will it take them to complete the job?
10
Problem MQ3 Fritos cost $5 per pound and Cheetos cost $9 per pound. How many pounds of Fritos are in a 4 pound mixture that costs $8 per pound?
11
Problem MQ4 Gummy Bears cost $12 per pound and Gummy Worms cost $15 per pound. How many pounds of Gummy Bears are in a mixture of 6 pounds that costs $13 per pound?
12
Problem MQ5 Solve by completing the square:
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.