Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byDarlene Rome Modified over 10 years ago
2
Hosted by Mrs. Dickard
3
100 200 400 300 400 RatiosProportionsUnit Rates Indirect Measurement 300 200 400 200 100 500 100
4
Row 1, Col 1 9/12 6/8 3434 Give two proportional ratios to:
5
1,2 X = 13.5 9 4 6
6
1,3 Write as a unit rate. $7.05 for 3 tacos $2.35/taco
7
1,4 What can you use to solve Indirect measurement problems? A proportion
8
2,1 3/2 42/28 21 14 Give two proportional ratios to:
9
2,2 144 X = 96 12 8
10
2,3 Scores 84 points in 6 games 14 points/game
11
2,4 A tree is 51 feet tall with a Shadow of 119ft long. A flag Pole has a shadow of 84 ft. How tall is the flag pole? 36 ft
12
3,1 13/36 & 16/48 Which two are ratios: 13 19 16 36 50 48
13
3,2 9 d = 15 24 40
14
3,3 804 miles in 16 hours 50.25 mph
15
3,4 A building is 25 feet tall. A girl is 5 feet tall with a shadow if 17ft. How long is the shadow of the Building? 85ft
16
4,1 Which 2 ratios are Proportional? 8 24 55 4 12 27 8/4 & 24/12
17
4,2 If there are 20 computers for 25 students, how many Computers are there for 15 students? 12
18
4,3 $8.56 for 4 pounds $2.14/lb
19
4,4 What is x? 6 9 12 8 x
20
5,1 Give a fraction which is equivalent to the ratio 3:7 9/21
21
5,2 8 bagels are $11.44. How much Will 26 bagels cost? $37.18
22
5,3 We drove for 8 hours and went 536 miles. How long will it take Us to drive 1608 miles. 24 hours
23
5,4 10.2 10 17 6 a Solve for a
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.