Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMadilyn Blankley Modified over 10 years ago
2
#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled his gas tank completely full. In the first 4.5 hours, he drove 283.2 miles. He stopped and filled his tank completely full again. The gasoline was $2.47 per gallon, and cost George a total of $32.05. Which of the following methods will give George the best estimate of how many miles per gallon of gasoline his car got on the trip? What numbers do we need to use to find our answer?
4
÷ 2 ÷ 5
5
÷ 6 ÷ 4
6
Get with ONE partner. Copy and complete the chart. Be ready to share your answers when we review as a class.
8
#23-2 February 1, 2011 1) 70 peppers in 3 minutes 2) 3:9 3) Bailey is doing her weekly chores, which include ironing. She counts 15 shirts in the basket of clean laundry that need to be ironed. She irons the first 3 shirts in 15 minutes. If she continues at the same rate, how long would it take her to do all the ironing in the basket? A) 45 minutesB) 1 hour, 15 minutes C) 2 hours, 30 minutesD) 3 hours Find the unit rate for the given ratio: Simplify the given ratio
11
What is the UNIT rate?
12
What is the UNIT?What is the UNIT rate?
13
What is the UNIT?What is the UNIT rate?
15
#23-3 February 2, 2011 3) Shawn and Missy spent the day hiking a 13-mile trail at Blue Springs State Park. Before lunch, they hiked for 3 hours at an average speed of 2.5 miles per hour. After lunch, they continued to hike at the same rate until they reached the end of the trail. How long did Shawn and Missy hike after lunch? 1) 8 : 18 2) Simplify the given ratio Complete the equivalent ratios
16
20?
23
#23-4 February 3, 2011 1) 30 rolls of paper towels for $48.30 2) 6 to 16 3) Fred’s neighbors pay him $2.50 each day that he walks their dogs after school. Fred is saving up to buy a new pair of baseball cleats, which will cost $35. So far, Fred has saved $7.50. How many more times will Fred need to walk his neighbors dogs to earn enough for the cleats? Find the unit rate for the given ratio: Simplify the given ratio
25
ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM IS
27
ANOTHER WAY TO SOLVE THAT PROBLEM I NEED TO FIND METERS/SEC (unit rate) BEFORE I CAN SOLVE THIS PROBLEM
28
Find the UNIT COST (cost for ONE bottle OR
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.