Download presentation
1
Homework
2
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m?
3
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? c = λν
4
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = c λ
5
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = c 4.90 x 10-7 m
6
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = c 4.90 x 10-7 m
7
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = 3.00 x 108 m/s 4.90 x 10-7 m
8
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = x s-1
9
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = x s-1
10
Homework What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = x Hz
11
ν = 6.12 x 1014 Hz (1 Hz = 1 wave/second) Homework
What is the frequency of green light, which has a wavelength of 4.90 x 10-7 m? ν = x Hz (1 Hz = 1 wave/second)
12
Homework An X-ray has a wavelength of
1.15 x m. What is its frequency?
13
c = λν Homework 2. An X-ray has a wavelength of
1.15 x m. What is its frequency? c = λν
14
ν = c λ Homework 2. An X-ray has a wavelength of
1.15 x m. What is its frequency? ν = c λ
15
ν = Homework c 2. An X-ray has a wavelength of
1.15 x m. What is its frequency? ν = c 1.15 x m
16
Homework 2. An X-ray has a wavelength of 1.15 x m. What is its frequency? ν = 3.00 x 108 m/s 1.15 x m
17
ν = 2.61 x 1018 Hz Homework 2. An X-ray has a wavelength of
1.15 x m. What is its frequency? ν = 2.61 x Hz
18
Homework What is the speed of an electromagnetic wave that has a frequency of 7.8 x 106 Hz?
19
What is the speed of every electromagnetic wave?
Homework What is the speed of an electromagnetic wave that has a frequency of 7.8 x 106 Hz? What is the speed of every electromagnetic wave?
20
Homework What is the speed of an electromagnetic wave that has a frequency of 7.8 x 106 Hz? C = 3.00 x 108 m/s, silly!
21
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) c = λν
22
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = c ν
23
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.00 x 108 m/s 94.7 MHz
24
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.00 x 108 m/s 9.47 x 101 MHz
25
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.00 x 108 m/s 9.47 x 107 Hz
26
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.00 x 108 m/s 9.47 x /s
27
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = x 101 m
28
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.17 x 100 m
29
Homework A popular radio station broadcasts with a frequency of 94.7 MHz. What is the wavelength of the broadcast? (1 MHz = 106 Hz) λ = 3.17 m
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.