Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byPaula Nichols Modified over 9 years ago
2
Lesson Menu Main Idea and New Vocabulary Example 1:Real-World Example Example 2:Real-World Example Example 3:Real-World Example
3
Main Idea/Vocabulary Determine unit rates. rate unit rate
4
Example 1 Manuel reads 1,000 words in 5 minutes. Write this rate as a unit rate. Write the rate that compares the number of words to the number of minutes. Then divide. = 1,000 words 5 minutes ______________ 200 words 1 minute _____________ ÷5
5
Example 1 Answer:So, the unit rate is
6
Example 1 CYP Mrs. Thomas paid $180 for 30 people to visit the science museum. Write this rate as a unit rate. A.$6 per person B.$8 per person C.$9 per person D.$18 per person
7
Example 2 WAGES Imena earned $216 last week. If she worked 18 hours, how much was she paid per hour? Write the rate that compares the amount earned to the number of hours worked. Then divide. = $216 18 hours ___________ 1 hour __________ $12 ÷18
8
Example 2 Answer: So, Imena was paid $12 per hour.
9
Example 2 CYP UNIT PRICES Michael bought a 6-pack of pudding cups for $4.50. How much did he pay per pudding cup? A.$0.27 per pudding cup B.$0.54 per pudding cup C.$0.75 per pudding cup D.$1.33 per pudding cup
10
Example 3 HEART RATES A cat’s heart beats about 3,600 beats every 30 minutes. A horse’s heart beats about 1,320 times every 30 minutes. How many more beats does a cat’s heart beat in 60 minutes than a horse’s heart? Step 1Find the unit rates. A horse’s heart beats about A cat’s heart beats about
11
Example 3 Answer:So, a cat’s heart beats 4,560 more times in 60 minutes than a horse’s heart. Step 2Using the unit rate for each, determine the number of beats in 60 minutes. A cat’s heart beats 120 × 60 or 7,200 beats in 60 minutes. A horse’s heart beats 44 × 60 or 2,640 beats in 60 minutes. Step 3Find the difference. 7,200 – 2,640 = 4,560
12
Example 3 CYP UNIT PRICES Gabriela paid $2.59 for a 7-ounce bag of chips. Jeremy paid $4.20 for a 12-ounce bag of chips. How much more per ounce did Gabriela pay? A.Gabriela paid $0.02 more per ounce. B.Gabriela paid $0.20 more per ounce. C.Gabriela paid $0.32 more per ounce. D.Gabriela paid $1.61 more per ounce.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.