Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Problems, Problems! Problems! And how to solve them!

Similar presentations


Presentation on theme: "Problems, Problems! Problems! And how to solve them!"— Presentation transcript:

1 Problems, Problems! Problems! And how to solve them!

2 Mental Maths

3 Learning Objective By the end of this lesson, children will be able to :- To use all 4 operations (+, -, X, and  ) to solve word problems involving numbers in real life.

4 Fruit Problem If oranges cost 12p each and pears cost £1 for 10, which fruit is cheaper? How many more pears than oranges could I buy for £2?

5 School Book Problem A school book costs 24p and a ruler costs 32p. How many more books could I buy than rulers for £1? How much change would I have? If I had to buy a book and ruler set - how many sets could I buy for £5.00?

6 Cinema Problem John and Mary want to go to the cinema. They have £5.00 to spend. John catches a bus, costing 38p for the trip. Mary goes in a taxi, which costs £1.50. When they leave the cinema, they still had £1.22. How much did they spend on the cinema tickets?

7 Main Task Date:-19th September 2000 Title:- Word Problems Expectations:- Show the workings for the calculation, but DO NOT WRITE OUT question. All children are expected to complete 5 word problems!

8 Main Task Blue group to work directly off this computer screen. Yellow table - find Yellow questions around the room. I expect you to complete at least 6 questions. Red Table:- Find Red Questions around Room Green - Find Green Questions around room

9 Blue Tables Task - All need to be completed! 1) An apple costs 30p, while a banana costs 23p. How many apples could I buy for £1? How much change would I get from £1.50, if I bought 3 apples and a banana? 2) I buy a pizza for 90p. If I shared it between 6 people, how much would each slice cost? How many slices of pizza could I buy for £5.00? 3) John has twice as many Pokemon cards as Gregory. If Gregory has 32 cards, how many cards does John have? If John had 32 cards, how many would Gregory have? 4) Sally, Jane and Sue each have a car. If each woman takes 1 1/2 hours to drive to London. What was the total time to drive three cars to London.? If each of the cars use 1 litre of petrol to drive 10 miles, and London is70 miles away, how many lires of petrol were used in total?

10 Plenary 1) An apple costs 30p, while a banana costs 23p. How many apples could I buy for £1? How much change would I get from £1.50, if I bought 3 apples and a banana? 2) I buy a pizza for 90p. If I shared it between 6 people, how much would each slice cost? How many slices of pizza could I buy for £5.00?

11 3) John has twice as many Pokemon cards as Gregory. If Gregory has 32 cards, how many cards does John have? If John had 32 cards, how many would Gregory have? 4) Sally, Jane and Sue each have a car. If each woman takes 1 1/2 hours to drive to London. What was the total time to drive three cars to London.? If each of the cars use 1 litre of petrol to drive 10 miles, and London is70 miles away, how many lires of petrol were used in total?


Download ppt "Problems, Problems! Problems! And how to solve them!"

Similar presentations


Ads by Google