Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBrendan Martin Modified over 10 years ago
1
Changes in Matter Physical Changes –Altering a substance without changing its composition Cutting up paper Breaking a pencil Crushing rocks Changing states of matter »Ice –melting liquid »Water –melting water
2
Changes in Matter Chemical Changes –Process where one or more substance changes into a new substance Rusting Fire Reactants- substances that we begin with Products-substances that we end with Reactant Products
3
Changes in Matter Evidence of chemical reaction: 1.Gas is produced 2.Color Change 3.Change in smell 4.Formation of solid—precipitate 5.Light is produced 6.Temperature change -exothermic -endothermic
4
Law of Conservation of Mass Mass is neither created nor destroyed Mass reactants = Mass products Reactants Products H 2 + O 2 H 2 O 18 g + 22 g ?g H 2 O
5
Steps to solve Law of Conservation of Mass problems 1.Write what you know chemical reaction reactants and their masses products and their masses 2.What are you solving for? 3.Solve for your unknown
6
From a laboratory experiment designed to separate water into hydrogen and oxygen gas, a student collected 10.0 g of hydrogen and 79.4 g of oxygen. How much water was initially involved in the process? Chemical Reaction H 2 O H 2 + O 2 Reactants Products What do we know? H 2 = 10.0 g O 2 = 79.4 g What is our unknown? H 2 O = ??? g Law of Conservation of Mass says… Mass reactants = Mass of Products H 2 Omass = H 2 mass + O 2 mass H 2 Omass = 10.0 g + 79.4 g H 2 O mass = 89.4 g
7
A student carefully placed 15.6 g of sodium in a reactor supplied with an excess quantity of chlorine gas. When the reaction was complete, the student obtained 39.7 g of sodium chloride. How many grams of chlorine gas reacted? Chemical Reaction Reactants Products Sodium + Chlorine Sodium Chloride What do we know? Sodium = 15.6 g Sodium Chloride = 39.7 g What is our unknown? Chlorine = ??? g Law of Conservation of Mass says… Mass reactants = Mass of Products Sodium mass + Chlorine mass = Sodium Chloride mass 15.6 grams + ? grams = 39.7 grams ? grams = 24.1 grams of Chlorine
8
In a flask, 10.3 g of aluminum reacted with 100 g of liquid bromine to form aluminum bromide. After the reaction, no aluminum remained, and 8.5 grams of bromine remained unreacted. How many grams of compound were formed? Chemical Reaction Reactants ProductsAluminum + Bromine Aluminum Bromide What do we know? Aluminum = 10.3 g Bromine = 100 g Bromine left over = 8.5 g Bromine used = ?? = 100 – 8.5 g = 91.5 g What is our unknown? Aluminum Bromide = ??? g Law of Conservation of Mass says… Mass reactants = Mass of Products Aluminum used+ Bromine used = Aluminum Bromide made 10.3 grams + 91.5 grams = ??? grams 101. 8 grams = ? Grams of Aluminum Bromide
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.