Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Making ¢ ents of Nutrition. Dr. Barb Struempler Dr. Sondra M. Parmer Alabama Cooperative Extension System Auburn University.

Similar presentations


Presentation on theme: "Making ¢ ents of Nutrition. Dr. Barb Struempler Dr. Sondra M. Parmer Alabama Cooperative Extension System Auburn University."— Presentation transcript:

1 Making ¢ ents of Nutrition

2 Dr. Barb Struempler Dr. Sondra M. Parmer Alabama Cooperative Extension System Auburn University

3 Resources Website for script: http://www.aces.edu/nep/TeachingActivityIdeas.php The Price is Right graphic and sounds: http://www.murray.k12.ga.us/teacher/kara%20leonard/Mini%20T's/Games /Games.htm 101 + Ways to Save Food Dollars: http://www.aces.edu/pubs/docs/H/HE-0757/

4 Selecting Participants

5 Saltine Crackers

6 $1.26 Making ¢ ents

7 Nutrition Activity #1 The Price is Right Beef Stroganoff Comparison Play 10 Chances

8 67 52 Homemade Beef Stroganoff

9 $6.52 Homemade Beef Stroganoff Making ¢ ents

10 4 8 7 1 Hamburger Helper Beef Stroganoff

11 Hamburger Helper Stroganoff $7.18 Making ¢ ents

12 2 0 4 18 Stouffer’s Beef Stroganoff

13 $14.28 Making ¢ ents

14 Beef Stroganoff Comparison Food ItemCost of Amount UsedCost of Meal for 4 #1: Homemade Beef Stroganoff$6.55 + Egg Noodles, 8 ounces$ 0.80 + Beef Tips, 1 pound$3.50 + Cream of Mushroom Soup, 1 can$0.85 + Sour Cream, 16 ounces$1.40 #2: Hamburger Helper Stroganoff, n=2$2.68$7.18 + Beef Tips, 1 pound$3.50 + Milk, 4½ cups~$1.00 #3: Stouffer’s Beef Stroganoff, 27 ounces, microwave, n=2 $14.00

15 Corn Comparison CornWeightCost of Corn for 4 Fresh2 ears$0.98 Canned, Del Monte15.25 ounces$0.96 Canned, Great Value15.25 ounces$0.72

16 Snack Crackers

17 $.02 Making ¢ ents

18 Nutrition Activity #2 Beef & Bean Burritos versus Chicken & Pinto Bean Burritos Play Shell Game: Higher or Lower

19 8 Taco Bell Beef & Bean Burritos $15.39 Making ¢ ents

20 8 Taco Bell Beef & Bean Burritos Higher or Lower: $15.39? Actual Price: $15.92 HIGHER

21 8 Homemade Beef & Bean Burritos $7.29 Making ¢ ents

22 8 Homemade Beef & Bean Burritos Higher or Lower: $7.29? Actual Price: $5.96 LOWER

23 8 Homemade Chicken & Pinto Bean Burritos $6.50 Making ¢ ents

24 8 Homemade Chicken & Pinto Bean Burritos Higher or Lower: $6.50? Actual Price: $4.06 LOWER

25 Beef & Bean vs. Chicken & Pinto Bean Burritos Food ItemPrice per AmountPrice #1: Taco Bell Beef & Bean Burritos, n=8$1.99$15.92 #2: Homemade Beef & Bean Burritos, n=8$5.96 + Flour Tortillas$1.66 + Hamburger, 1 pound$2.50 + Refried Beans, 10 ounces$1.25 + Seasoning Mix Package, n=1$0.55 #3: Homemade Chicken & Pinto Bean Burritos, n=8$4.06 + Flour Tortillas$1.66 + Chicken, 1/3 Chicken$1.25 + Pinto Beans, Kroger, 15 ounces$0.60 + Seasoning Mix Package, n=1$0.55

26 Incidental Costs Food ItemAmountPrice per Container Chips and Salsa Side of Taco Bell Chips and Cheese 1 side$.99 Bag of Tortilla Chips16 ounces$4.00 Beverage Taco Bell Soft DrinkMedium, 20 ounces$1.49 Soft Drink2 liter, ~64 ounces$2.00

27 Rice, Lentils and Pinto Beans Food ItemPrice per Ounce (cents) Package Price Fiber per Serving (gram) Rice, 2 pounds White, Great Value4.9$1.541 White, Mahatma6.0$2.181 Brown, Great Value4.2$1.322 Brown, Mahatma7.1$1.982 Lentils, 1 pound Lentils6.2$0.9811 Pinto Beans, 15 ounces Pinto Beans, Kroger4.0$0.605-7 Pinto Beans, Bush’s4.7$0.765-7

28 Chicken Broth Table Food Item: Chicken Broth AmountPrice per Ounce (cents) Package Price Great Value14.5 ounces5.1$.73 Swanson14.0 ounces8.6$.86 from Boiling Chicken Free

29 Canned Corn

30 $.24 Making ¢ ents

31 Nutrition Activity #3 Making Food with Fun at Home: Pizza Time Play Rank the Cost

32 Pizza Comparison: Rank the Cost Volunteer #1: Pizza Kit, Chef Boyardee Volunteer #2: Pizza Crust Mix with Sauce Volunteer #3: Pre-cooked Pizza Crust (n=1)

33 Pizza Comparison Food ItemCostCost of Pizza for Family of 4 Pizza #1$1.47 Pizza Crust Mix, Great Value$.47 Pizza Sauce, Great Value$1.00 Pizza #2$1.88 Pre-cooked 2 Pizza Crusts + 2 Sauces, n=1 Pizza and 1 Sauce $1.88 Pizza #3$2.76 Pizza Kit, Chef Boyardee$2.76

34 Nutrition Activity #4 Popcorn Comparison Play 10 Chances

35 01 2 Popping Corn

36 $.20 Making ¢ ents

37 85 6 Microwave: Pour Over Cheddar

38 Microwave Pour Over Cheddar $.86 Making ¢ ents

39 8 1 90 Movie Theater Butter in Tub

40 $1.98 Making ¢ ents

41 Popcorn Comparison Food Item: Orville Redenbacher’sAmountCost of 6 Cups Popped Popcorn #1$.20 Popping Corn45 ounces Popcorn #2$.88 Pour Over Cheddar1 popping pouch Popcorn #3$2.00 Movie Theater Butter in a Tub1 bucket

42 Final Showcase

43 What’s the cost of a fun night at home for a family of 4? Pizza Soda Ice Cream with Chocolate Syrup Popcorn Movie

44 Night Out on the Town or Fun Night at Home ItemOut on the Town: Cost of Item Fun at Home: Cost of Item PizzaMinimum $25.00~$12.00 Ice Cream with Chocolate SyrupIncluded with pizza special~$ 3.00 Popcorn~$25.00~$ 4.00 SodaIncluded with popcorn special ~$ 2.00 Movie$32.00 ($8 each)~$ 5.00 Total for 4$82.00$26.00

45 Thank You


Download ppt "Making ¢ ents of Nutrition. Dr. Barb Struempler Dr. Sondra M. Parmer Alabama Cooperative Extension System Auburn University."

Similar presentations


Ads by Google