Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byColeen Beasley Modified over 10 years ago
1
200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 Deal or No Deal Proportions Words, Words How much for 1? Rates and Ratios
2
Use the coupon below to answer the following question: What is the unit price for toilet paper?
3
$2.00 per package
4
Use the coupon below to answer the following questions: How much do you end up paying for EACH ROLL of toilet paper?
5
$0.50 per roll
6
Use the coupon below to answer the following questions: How much would it cost for 5 energy drinks?
7
$7.50
8
Use the coupon below to answer the following questions: What is the unit price for soup?
9
$1.25 per soup
10
Use the coupon below to answer the following questions: How much do you end up paying for EACH ROLL of toilet paper?
11
About $0.54 per roll
12
Find the missing value in each proportion.
13
x = 30
14
Find the missing value in each proportion.
15
x = 2.3
16
Find the missing value in each proportion.
17
n = 49.875 minutes
18
A $3 sales tax is charged for a $50 purchase. At this rate, what is the sales tax for a $1100 purchase?
19
$66.00
20
If ¾ of a tank can be filled in 2 minutes, how many minutes will it take to fill the whole tank?
21
2.67 minutes
22
What makes two figures similar?
23
They have corresponding angles and sides
24
The scale on a map is 1 inch equals 5 feet. What is the distance between two points on the map that are 8½ inches apart on the map?
25
42.5 feet
26
A 3-foot-tall boy looks into a trick mirror that makes a person appear shorter. The boy appears to be 1 foot tall in the mirror. If a man appears to be 2 feet tall in the mirror, what is his actual height?
27
6 feet
28
Recently, 1 US dollar was worth 0.89 in euros. Write this as a rate. Explain what this rate means.
30
The world’s tallest man cast a shadow that was 535 inches long. A woman stood next to him. She was 5 feet 4 inches tall and cast a shadow that was 320 inches long. How tall was the world’s tallest man in feet and inches?
31
8 feet 10 inches
32
Cindy made $310.25 on her last pay check. She worked 30 hours. How much does she make an hour?
33
About $10.35
34
If carpeting costs $160 for 20 square feet installed, how much does it cost per foot to install?
35
$8.00:1 foot
36
If 3 apples sell for $1.99 cents, how much will 1 apple cost?
37
$0.66:1 apple
38
Marissa flew 1000 miles in 150 minutes. How long did she take to travel 1 mile?
39
0.15 of a minute
40
Greg ate ¾ a pie in 7 minutes. How long would it take for him to eat a whole pie?
41
9.3 minutes
42
What is the ratio of hearts to diamonds in a deck of playing cards?
43
1:1
44
What is the ratio of heads to tails when flipping one coin?
45
1:1
46
What is the difference between a rate and ratio?
48
What is a proportion?
50
What are three different ways to write a ratio comparing the objects below?
51
5:3 5/3 5 to 3
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.