Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJade Curtis Modified over 9 years ago
1
EXAMPLE 1 Standardized Test Practice SOLUTION Let events A and B be getting the winning ticket for the gift certificate and movie passes, respectively. The events are independent. So, the probability is:
2
EXAMPLE 1 Standardized Test Practice 200 5 P(A and B) = P(A) P(B) 150 = 5 40 1 30 = 1 1200 = 1 ANSWER The correct answer is B.
3
GUIDED PRACTICE for Example 1 1. What If? In Example 1, what is the probability that you win the mall gift certificate but not the booklet of movie passes? ANSWER 13 400 200 195 P(A and B) = P(A) P(B) 150 = 5 40 39 30 = 1 1200 = 39 400 = 13
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.