Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange.

Similar presentations


Presentation on theme: "Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange."— Presentation transcript:

1 Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange drink. Understand Read the question. Write what you know. Orange drink costs $3 per bottle.

2 Lesson 4-4 Example 4 4-4 Plan Pick a strategy. One strategy is to write an equation. Let x represent the number of bottles and y represent the cost. y = 3x

3 Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve Use the equation to make a function table. Graph the ordered pairs in the table on the graph. To find the slope, move up 3 unit(s) and to the right 1 unit(s).

4 Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve Use the equation to make a function table. The change in x-values and the change in y-values are constant from one point to another.

5 Lesson 4-4 Example 4 4-4 Check Use the formula for slope to check your answer.


Download ppt "Lesson 4-4 Example 4 4-4 Solve. DRINKS It costs $3 per bottle of orange drink. Graph an equation to represent the cost of purchasing x bottles of orange."

Similar presentations


Ads by Google