Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Standard Enthalpy (Ch_6.6) The heat change that results when 1 mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 Atm.

Similar presentations


Presentation on theme: "Standard Enthalpy (Ch_6.6) The heat change that results when 1 mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 Atm."— Presentation transcript:

1 Standard Enthalpy (Ch_6.6) The heat change that results when 1 mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 Atm

2 Energy is the capacity to do work Radiant energy comes from the sun and is earth’s primary energy source Thermal energy is the energy associated with the random motion of atoms and molecules Chemical energy is the energy stored within the bonds of chemical substances Nuclear energy is the energy stored within the collection of neutrons and protons in the atom Potential energy is the energy available by virtue of an object’s position 6.1

3 Thermodynamics State functions are properties that are determined by the state of the system, regardless of how that condition was achieved. Potential energy of hiker 1 and hiker 2 is the same even though they took different paths. energy, pressure, volume, temperature 6.3  E = E final - E initial  P = P final - P initial  V = V final - V initial  T = T final - T initial

4 First law of thermodynamics – energy can be converted from one form to another, but cannot be created or destroyed.  E system +  E surroundings = 0 or  E system = -  E surroundings C 3 H 8 + 5O 2 3CO 2 + 4H 2 O Exothermic chemical reaction! 6.3 Chemical energy lost by combustion = Energy gained by the surroundings system surroundings

5 Another form of the first law for  E system 6.3  E = q + w  E is the change in internal energy of a system q is the heat exchange between the system and the surroundings w is the work done on (or by) the system w = -P  V when a gas expands against a constant external pressure

6 A Comparison of  H and  E 2Na (s) + 2H 2 O (l) 2NaOH (aq) + H 2 (g)  H = -367.5 kJ/mol  E =  H - P  V At 25 0 C, 1 mole H 2 = 24.5 L at 1 atm P  V = 1 atm x 24.5 L = 2.5 kJ  E = -367.5 kJ/mol – 2.5 kJ/mol = -370.0 kJ/mol 6.4

7 Because there is no way to measure the absolute value of the enthalpy of a substance, must I measure the enthalpy change for every reaction of interest? Establish an arbitrary scale with the standard enthalpy of formation (  H 0 ) as a reference point for all enthalpy expressions. f Standard enthalpy of formation (  H 0 ) is the heat change that results when one mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 atm. f The standard enthalpy of formation of any element in its most stable form is zero.  H 0 (O 2 ) = 0 f  H 0 (O 3 ) = 142 kJ/mol f  H 0 (C, graphite) = 0 f  H 0 (C, diamond) = 1.90 kJ/mol f 6.6

8 Calculate the standard enthalpy of formation of CS 2 (l) given that: C (graphite) + O 2 (g) CO 2 (g)  H 0 = -393.5 kJ rxn S (rhombic) + O 2 (g) SO 2 (g)  H 0 = -296.1 kJ rxn CS 2 (l) + 3O 2 (g) CO 2 (g) + 2SO 2 (g)  H 0 = -1072 kJ rxn 1. Write the enthalpy of formation reaction for CS 2 C (graphite) + 2S (rhombic) CS 2 (l) 2. Add the given rxns so that the result is the desired rxn. rxn C (graphite) + O 2 (g) CO 2 (g)  H 0 = -393.5 kJ 2S (rhombic) + 2O 2 (g) 2SO 2 (g)  H 0 = -296.1x2 kJ rxn CO 2 (g) + 2SO 2 (g) CS 2 (l) + 3O 2 (g)  H 0 = +1072 kJ rxn + C (graphite) + 2S (rhombic) CS 2 (l)  H 0 = -393.5 + (2x-296.1) + 1072 = 86.3 kJ rxn 6.6

9 Benzene (C 6 H 6 ) burns in air to produce carbon dioxide and liquid water. How much heat is released per mole of benzene combusted? The standard enthalpy of formation of benzene is 49.04 kJ/mol. 2C 6 H 6 (l) + 15O 2 (g) 12CO 2 (g) + 6H 2 O (l) H0H0 rxn n  H 0 (products) f =  m  H 0 (reactants) f  - H0H0 rxn 6  H 0 (H 2 O) f 12  H 0 (CO 2 ) f = [+] - 2  H 0 (C 6 H 6 ) f [] H0H0 rxn = [ 12x–393.5 + 6x–187.6 ] – [ 2x49.04 ] = -5946 kJ -5946 kJ 2 mol = - 2973 kJ/mol C 6 H 6 6.6

10 The enthalpy of solution (  H soln ) is the heat generated or absorbed when a certain amount of solute dissolves in a certain amount of solvent.  H soln = H soln - H components 6.7 Which substance(s) could be used for melting ice? Which substance(s) could be used for a cold pack?

11 Standard Enthalpy The standard enthalpy of formation, of any element in its most stable form is zero Therefore C (graphite) is more stable than C (diamond)

12 Consider the reaction Where a,b,c and d are the stoichiometric coefficients, then we can write

13 6.18

14 To use this equation to determine the standard enthalpy We must know the values of the compounds that take place in the reaction to use either the direct or indirect methods

15 The Direct Method If we can directly synthesize a compound from its elements, we have a direct measurement of An example is:

16 The Indirect Method If we can’t directly synthesize the product we can use Hess’s law: When reactants are converted to products, the change in enthalpy is the same whether the reaction takes place in 1 step or a series of steps. is a state function

17 Some Possible Exam Questions Define standard enthalpy of formation? Equation for the definition of enthalpy is: Why is it important to indicate physical states when writing thermochemical equations? : –Calculate the  H° f for the burning of ethanol given the enthalpies of formation of the reactants. Remember to balance the equation in the process


Download ppt "Standard Enthalpy (Ch_6.6) The heat change that results when 1 mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 Atm."

Similar presentations


Ads by Google