Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byEmmeline Curtis Modified over 9 years ago
1
How much should I buy?
2
If we have less than needed? Disappointed customers Loss of customers If we have more than needed? Storage cost Deterioration of product Un-earned revenue
3
Conduct a Yield Test Physical test of the product: meat, canned goods, produce ▪ Use the Yield Percentage Guide Forecast the Sales Keep track of sales, sold items, lost items, pilferage Understand the ordering sizes Quantity, quality, cases, singles
4
AP: The original weight of an item purchased meats, vegetables, canned goods, fruits EP: The difference between the original weight and the production loss after preparation after trimming and cooking Calculating Yield Percentage: is used when a percentage is not found in any reference materials
5
Serving size of mashed potato is 4 oz. Edible Yield is 70% Number of guests: 600 600 x 4 oz.= 2400 oz. 2400 oz. ÷0.70 = 3428 round up to 3429 3429 ÷ 16 oz. (1 pound)= 214.31 or ▪ Order 215 pounds ▪ Case quantity of potatoes 50 # ▪ How many cases do I need to order?
6
Servable portion cost of a 50 milliliter Scotch Servable Yield of 95% AP Price of $9.10 per liter 1000 ml x 0.95 = 950 ml 950 ml = 19 servings $9.10 ÷ 19 servings = 47.89 round up 0.48 per
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.