Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
CHEMISTRY 161 Chapter 6 www.chem.hawaii.edu/Bil301/welcome.html
2
REVISION Measurement of Heat Changes H m = ΔQ m = c mp ΔT c mp (H 2 O) = 75.3 J mol -1 K -1
3
Calculation of Heat Changes H m = H m,products – H m,reactants REFERENCE SYSTEM molar volume at standard temperature and pressure V m = 22.4 l oxidation numbers of elements are zero
4
Standard Enthalpy of Formation HfOHfOHfOHfO HfOHfOHfOHfO heat change when 1 mole of a compound is formed from its elements at a pressure of 1 atm (T = 298 K) H f O (element) = 0 kJ/mol H f O (graphite) = 0 kJ/mol H f O (diamond) = 1.9 kJ/mol
5
ENTHALPY, H H reactants H products C(s, graphite) + O 2 (g) CO 2 (g) H f 0 = - 393.51 kJ mol -1 0 -393.51
6
C(s, graphite) + O 2 (g)CO 2 (g) H f 0 = - 393.51 kJ mol -1 Standard Enthalpy of Formation C(s, graphite) + 2H 2 (g) CH 4 (g) H f 0 = - 74.81 kJ mol -1 ½ N 2 (g) + 3/2 H 2 (g)NH 3 (g) H f 0 = - 46.11 kJ mol -1 (1/2) N 2 (g) + (1/2) O 2 (g) NO(g) H f 0 = + 33.18 kJ mol -1
8
ENTHALPY, H H reactants H products a A + b B → c C + d D Standard Enthalpy of Reaction a A + b B c C + d D H O rxn = ΣΔH f 0 (prod) – ΣΔH f 0 (react) a × H f O (A) + b × ΔH f O (B) c × H f O (C) + d × ΔH f O (D)
9
H O rxn = ΣnΔH f 0 (prod) – ΣmΔH f 0 (react) Standard Enthalpy of Reaction CaO(s) + CO 2 (g) → CaCO 3 (s) -635.6 -393.5-1206.9 [kJ/mol] H O rxn = -177.8 kJ/mol
10
Standard Enthalpy of Reaction CH 4 (g) + 2 O 2 (g) → CO 2 (g) + 2 H 2 O(l) H O rxn = ΣnΔH f 0 (prod) – ΣmΔH f 0 (react) CH 4 (g) + 2 O 2 (g) → CO 2 (g) + 2 H 2 O(g) 2 H 2 O(g) → 2 H 2 O(l) CH 4 (g) + 2 O 2 (g) → CO 2 (g) + 2 H 2 O(l)
11
CH 4 (g) + 2O 2 (g) CO 2 (g) + 2H 2 O(l) ENTHALPY, H Reactants Products CO 2 (g) + 2H 2 O(g) - 802 kJ - 88 kJ - 890 kJ
12
Hess’s Law The overall reaction enthalpy is the sum of the reaction enthalpies of the steps in which the reaction can be divided
13
H rxn for S(s) + 3/2 O 2 (g) SO 3 (g) H rxn for S(s) + 3/2 O 2 (g) SO 3 (g) S(s) + O 2 (g) SO 2 (g) H 1 = -320.5 kJ S(s) + O 2 (g) SO 2 (g) H 1 = -320.5 kJ SO 2 (g) + 1/2 O 2 (g) SO 3 (g) H 2 = -75.2 kJ SO 2 (g) + 1/2 O 2 (g) SO 3 (g) H 2 = -75.2 kJ S solid SO 3 gas direct path + 3/2 O 2 H 3 = -395.7 kJ SO 2 gas +O 2 H1H1 = -320.5 kJ + 1/2 O 2 H2H2 = -75.2 kJ Indirect Path
15
Enthalpy of Solution NaCl(s) → Na + (aq) + Cl - (aq) H O solution = ? NaCl(s) → Na + (g) + Cl - (g) Na + (g) + Cl - (g) → Na + (aq) + Cl - (aq) H 1 O =+788 kJ/mol H 2 O =-784 kJ/mol H O solution = 788 kJ/mol – 784 kJ/mol = + 4 kJ/mol ( solutebility tables)
16
ENTHALPY, H NaCl(s) Na + (g) + Cl - (g) Na + (aq) + Cl - (aq) H 1 O =+788 kJ/mol H 2 O =-784 kJ/mol
18
SUMMARY Standard Enthalpy of Formation HfOHfOHfOHfO HfOHfOHfOHfO H f O (element) = 0 kJ/mol Standard Enthalpy of Reaction Hess’s Law
19
Homework Chapter 6, p. 217-222 problems
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.