Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
The Consumer Intelligence Test Saving the Earth via Choice of Light Bulb
2
The Evil Incandescent Bulb 100 Watts 100 Watts 1000 hour Lifetime 1000 hour Lifetime Initial cost = 0.75$ Initial cost = 0.75$ Energy Cost = 10 cents per KWH Energy Cost = 10 cents per KWH Energy usage over lifetime = 100 Watts x 1000 hours = 100 KWH Energy usage over lifetime = 100 Watts x 1000 hours = 100 KWH Total Cost of Ownership = 0.75 + 0.1$ x 100 = $10.75 Total Cost of Ownership = 0.75 + 0.1$ x 100 = $10.75
3
1000 Hours Later Get in your Internal Combustion Vehicle and drive back to the light bulb store to get another
4
The Consumer Paradox Communist Fluorescent Bulb 10,000 hour lifetime 20 Watts for same Luminosity $5.00 initial cost (now cheaper in many stores) What, 5 bucks for a friggin’ light bulb, besides it looks funny (e.g. it’s a communist plot)
5
Thinking it through Total energy used over lifetime = 10,000 hours x 20 watts = 200 KWH Total cost = $5 + 200KWH x.1$ = 25$ The equivalent cost of buying 10 incands (not counting gas) is 10 x 10.75 = $107.50
6
So What the Hell are you Doing? If you had plunked down 5 bucks to begin with you would have saved $82.50 over this 10,000 hour period (about 3 years) and this is just for one light bulb! Multiply this by 20 light bulbs per house and you save $1600 plus 16000 KWHs of energy. Like, Duh
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.