Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byReynold Kelly Wade Modified over 9 years ago
1
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Chapter 6 Gases 6.6 The Combined Gas Law 1
2
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. The Combined Gas Law The combined gas law uses Boyle’s law, Charles’s law, and Gay-Lussac’s law (n is constant). P 1 V 1 =P 2 V 2 T 1 T 2 2
3
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Summary of Gas Laws 3
4
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Calculations Using Combined Gas Law A gas has a volume of 675 mL at 35 C and 0.850 atm pressure. What is the volume (mL) of the gas at −95 C and a pressure of 802 mmHg (n constant)? Step 1Organize the data into a table of initial and final conditions Conditions Initial Final T 1 = 35 C + 273 T 2 = −95 C + 273 = 308 K = 178 K V 1 = 675 mL V 2 = ? P 1 = 646 mmHg P 2 = 802 mmHg 4
5
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Calculations Using Combined Gas Law A gas has a volume of 675 mL at 35 C and 0.850 atm pressure. What is the volume (mL) of the gas at −95 C and a pressure of 802 mmHg (n constant)? Step 2 Rearrange to solve for unknown quantity: V 2 P 1 V 1 = P 2 V 2 T 1 T 2 V 2 = V 1 P 1 T 2 P 2 T 1 5
6
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Calculations Using Combined Gas Law A gas has a volume of 675 mL at 35 C and 0.850 atm pressure. What is the volume (mL) of the gas at −95 C and a pressure of 802 mmHg (n constant)? Step 3 Substitute the values into the gas law equation and calculate. V 2 = 675 mL 646 mmHg 178 K = 314 mL 802 mmHg 308 K 6
7
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Learning Check A sample of helium gas has a volume of 0.180 L, a pressure of 0.800 atm, and a temperature of 29 C. At what temperature ( C) will the helium have a volume of 90.0 mL and a pressure of 3.20 atm (n is constant)? 7
8
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Solution Step 1 Organize the data into a table of initial and final conditions. Conditions Initial Final P 1 = 0.800 atm P 2 = 3.20 atm V 1 = 0.180 L V 2 = 90.0 mL (180 mL) T 1 = 29 C + 273 T 2 = ? = 302 K Be sure to use the Kelvin (K) temperature in gas calculations. 8
9
Chemistry An Introduction to General, Organic, and Biological Chemistry, Eleventh Edition Copyright © 2012 by Pearson Education, Inc. Solution Step 2 Rearrange to solve for unknown quantity: T 2 P 1 V 1 = P 2 V 2 and T 2 = T 1 P 2 V 2 T 1 T 2 P 1 V 1 Step 3 Substitute the values into the gas law equation and calculate. T 2 = 302 K 3.20 atm 90.0 mL = 604 K 0.800 atm 180.0 mL T 2 = 604 K − 273 = 331 C 9
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.