Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJuniper Mitchell Modified over 9 years ago
1
ADAPTED FROM A WORKSHOP PREPARED FOR THE RHODE ISLAND DEPARTMENT OF EDUCATION BY KRISTINA SPARFVEN The Rigors of Ratio and Proportional Reasoning in the Common Core State Standards
2
Agenda Examine the progression of ratio and proportion in the middle grades. Highlight the connection between content and relevant Standards for Mathematical Practice. Explore instructional strategies and models that promote understanding of ratio and proportion. Work on activities that support ratio and proportional reasoning. Wrap-up/Questions.
3
How are the math practices incorporated? Reason Abstractly and Quantitatively (MP2) Contextualize and Decontextualize Construct Viable Arguments and Critique the Reasoning of Others (MP3) Use multiple models as solution paths, understand multiple models Model with Mathematics (MP4) Represent situations mathematically Attend to Precision (MP6) Precise use of language when describing and interpreting Looking for structure (MP7) Recognizing rates, ratios, and proportional relationships
4
What is a ratio? An essential understanding for today, is to internalize the concept of ratio. Turn and talk to your neighbor about what you think of when your hear the word ratio.
5
What is a ratio?
6
Tape Diagrams Visual model Measuring in the same units. This tape diagram shows the ratio of two juices in a fruit punch. What different ratios could be expressed by the tape diagram?
7
Tape Diagrams
8
Double Number Line Measuring with different units. Each ratio pair is the same distance from 0 on their respective lines. Double number lines have a variety of uses: to find unit rates other equivalent ratios missing value in a proportion including missing values in percent problems
9
Using a Double Number Line to Find a Unit Rate
10
Unit Rate in the Real World Unit rates are often expressed as a comparisons with no reference to the number one o 65 miles per hour o $2.49 per pound In grade 7 students are able to convert a rational number to a decimal using long division (7.NS.2d) When students create ratios to find a unit rate expressed as a decimal, it is important that they fully understand the comparison they are making
11
Using a Double Number Line for Percent Problems
12
Finding a Missing Value in a Proportion What method would you use to solve for the value of x? Reflect on how you might teach your students to solve for the value of x. 3 X ___ = 21 35
13
The “Why” of Cross Multiplication the Cross Product Property
14
Ratio structure in TABLES Additive structure. Multiplicative structure
15
Grade 7 PARCC Item
16
Ratio structure in GRAPHS Additive structure Multiplicative structure
17
Correspondence between Tables and Graphs Additive Multiplicative
18
Ratio structure in EQUATIONS Constant of proportionality (unit rate) y=mx m is the unit rate (grade 6), constant of proportionality (grade 7), slope (grade 8)of a graph An equation can be used to generate inputs and outputs in a table (beginning function work)
19
Session Summary Today we examined… The nature of ratio and proportional reasoning and its progression through the middle grades. Strategies for solving ratio, rate, and proportional reasoning problems. Unit rate and its evolution through the grades to constant of proportionality and slope. Ratio structure in tables, graphs, and equations. Integration of the mathematical practices with the content of ratio and proportional reasoning.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.