Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byOswin Long Modified over 9 years ago
1
Quiz 6A
2
A comparison of two numbers by division ◦ Ratio A comparison of two quantities that have different kinds of units ◦ Rate A rate in which the second quantity is 1. ◦ Unit Rate
3
Express the ratios as fractions in simplest form. 18 oatmeal out of 36 cookies. ◦½◦½ 35 German Sheppard's out of 50 dogs. ◦ 7/10 56 women out of 168 people. ◦ 1/3
4
Find each unit rate. An 12 lb container of ice cream contains 2400 calories. How many calories per pound are there? ◦ 200 calories per pound. 360 students for 15 teachers. ◦ 24 students per teacher.
5
Use Unit Price to identify the better buy. A. 16 oz of cheese for $2.40 ◦ $.15 per ounce. B. 24 oz of cheese for $4.56 ◦ $.19 per ounce. ◦ The 16 ounce block of cheese is the better buy.
6
Use Unit Price to identify the better buy. A. 24 cookies for $13.44 ◦ $.56 per cookie. B. 36 cookies for $15.84 ◦ $.44 per cookie. ◦ The 36 cookies are the better buy.
7
Aubrey purchased 86 oz of chocolate. How many pounds is this? ◦ 5.375 pounds; about 5.4 pounds Convert 14 yards to feet. ◦ 42 feet Jackson drove 3,400 yards. How many miles is this? ◦ 1.9318 miles; about 1.9 miles
8
Erin’s pizza shop sells about 64 cups of soda per hour. How many gallons per day should they expect to sell? (Yes, they are open 24 hours a day) ◦ 1,536 ounces per hour. ◦ 96 gallons per day. ◦
9
Who is moving faster, Scott or Ronda? Determine how much quicker the faster person is moving. Justify your work mathematically. Running Ronda Scootering Scott 8 miles per hour 100 yd/10 seconds ◦ 8 miles per hour20.45 miles per hour ◦ Scott is moving 12.24 miles per hour faster than Ronda.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.