Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGillian Higgins Modified over 9 years ago
2
20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt 20 pt 30 pt 40 pt 50 pt 10 pt Ratio, Rate, Unit Rate ? Equivalent Ratio / Rate Rate of Change Interpret Graphs Potpourri
4
What is rate ?
5
5 out of 7 putts
6
What is ratio ?
7
$9.95 per ticket
8
What is unit rate ?
10
What is ratio *same unit! ?
11
$3.75 per dozen
12
What is unit rate ?
13
State whether the two ratios are equal: 6:8 and 10:12
14
What is not equal ?
15
State whether the two ratios are equal: 8 to 10 and 12 to 15
16
What is equal ?
17
State whether the two rates are equal: and
18
What is equal ?
19
Complete the table of equal ratios 42032 2170
20
What is 462032 142170112 ?
21
Complete the table of equal ratios 1260 1648160
22
What is 6121860 163248160 ?
23
Describe the rate of change Bags of Chips 1234 Number of Calories 150300450600
24
What is as bags of chips increases by 1, number of calories increases by 150 ?
25
Describe the rate of change Time (minutes) 2456 # of words typed 50100125150
26
What is as time increases by 2 minutes, number of words increases by 50 OR What is as time increases by 1 minutes, number of words increases by 25 ?
27
Find the unit rate Time (minutes) 2456 # of words typed 50100125150
28
What is 25 words per minute OR ?
29
Write an equation that represents the number of words typed in n minutes Time (minutes) 2456 # of words typed 50100125150
30
What is # words typed = 25n ?
31
Write an equation that represents the number of pieces of candy for h houses Number of houses 3457 Pieces of candy 9121521
32
What is Pieces of candy = 3h ?
33
Identify the linear graph AB CD
34
What is C ?
35
Identify each graph as increasing, decreasing, or constant AB C
36
What is A: decreasing B: constant C: increasing ?
37
Identify graph that best matches the situation: You notice a few fleas on your dog. You hope they will go away on their own. Instead, the problem gets much worse! BAC
38
What is B ?
39
Identify graph that best matches the situation: A family drove all morning, stopped for lunch, drove all afternoon, and stopped overnight in a motel. BAC
40
What is C ?
41
Identify graph that best matches the situation: You leave for school. When you are halfway there, you realize that you’ve left an important paper at home. You return home, and then go to school. BAC
42
What is A ?
43
Find the unit rate: $35 for 7 lbs
44
What is $5 per pound ?
45
Find the unit rate: $52 for 8 people
46
What is $6.50 per person ?
47
True or false? Every ratio is a rate
48
What is false ?
49
Complete using >, <, or = 12 feet in 5 seconds ____ 39 feet in 15 seconds
50
What is 12 feet in 5 seconds < 39 feet in 15 seconds ?
51
Determine the better buy: 16 oz for $3.36 or 24 oz for $4.80
52
What is 24 oz for $4.80 ?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.