Download presentation
1
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
2
Objectives: I can define what a rate, unit rate, unit price is.
I can express rates, unit rates, and unit price using words and symbols. I can identify, describe, and record rates from real-life examples. I can solve problems using rates.
3
Rate What is a rate? What is an example of a rate?
A rate is a comparison between two quantities measured in different units of measurement. What is an example of a rate? You ran 5 miles in 2 hours. A rate to represent you running would be 5 miles or miles per 2 hours 2 hours 5 apples cost $ A rate to represent the cost of the apples would be $2.00 5 apples REMEMBER – ALWAYS put money in the numerator! Notice: A rate can be written as a fraction only!
4
Rate More examples of a rate?
You paid $1.69 for a 100 gram of sugar. A rate to represent your case $ or $1.69 per 100 gram 100 g Your heart beats 72 beats every one minute. A rate to represent your heart beating would be: 72 beats or beats per minute min REMEMBER – ALWAYS put money in the numerator!
5
Unit Rate What is a unit rate? What is an example of a unit rate?
A unit rate is a rate in which the second term is one . What is an example of a unit rate? You ran 20 km in one hour. A unit rate to represent you running is 20 km or km per hour! h How do we find unit rate? 1st: Set up a unit rate 2nd: Divide by the denominator 3rd: Write your answer in word form (the numerator PER the denominator).
6
Unit Rate Another example of a unit rate.
A car drives 30 miles on 10 gallons. To write a unit rate follow the three step. 1st: Set up a rate miles 10 gallons 2nd: Divide by the denominator miles ÷ 10 = 3 miles 10 gallons ÷ gallon 3rd: Write in word form miles per gallon
7
Unit Rate Your turn. Heba earns $78.00 for working 6 hours at Tim Hortons. Determine the unit rate for this situation. 1st: Set up a rate $78.00 6 hr 2nd: Divide by the denominator $78.00 ÷ 6 = $13.00 6 hr ÷ hr 3rd: Write in word form $13.00 per hour
8
Show You Know In your binder, do Show You Know questions on page 57.
Show All your work! Answers: A) 6 m per 1 s B) $11 per 1 h C) $1.8 per can
9
Remember the Key Words Rate: Unit Rate:
A rate is a comparison between two quantities measured in different units of measurement. Example: 100 words or words per 5 min 5 min Unit Rate: A unit rate is a rate in which the second term is one . Example: 15 km or km per 1 hour 1 hr
10
Unit Price What is a unit price? What is an example of a unit rate?
A unit price is a unit rate that makes it easier to compare the cost of similar items. Often used when shopping Usually shown per 100g or 100 mL What is an example of a unit rate?
11
Unit Price How do we find unit price?
1st: Set up a unit price formula. 2nd: Divide cost by the volume. 3rd: Write your answer in word form (the numerator PER the denominator).
12
Homework Page 60 Questions: 4, 5, 6 Page 61 Questions: 10, 11, and 13
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.