Download presentation
Published byMelvin Davis Modified over 9 years ago
1
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
2
REMEMBER: No make-up work accepted unless you have 3 or more excused absences . If you were absent yesterday, you must stay today (during lunch or after school) to make up your math unit project. You will have a quiz on unit rate tomorrow.
3
Unit Rate and Unit Price TAKE OUT A CALCULATOR!
4
Giant One The Giant One is used to reduce rates. A rate is in simplest form, or is reduced if the numerator and denominator have no common factors other than one.
5
Giant One To find the simplest form divide the numerator and denominator by the greatest common factor.
6
Converting Units Change 10 feet to inches Change 3 hours to minutes
Change 21 days to weeks
7
Simplify Each Ratio 1) 4) 2) 5) 3) 6)
8
Rate Rate: is a ratio that compares two quantities with different units of measure. To solve a rate you divide Example: people read 50 pages Unit Rate: is a rate that is reduced to 1 unit ? $12.00 = = 6 oz 1 oz
9
Rate A comparison of a number to one in different units.
Always written as a single number on a per unit basis. Always write the units. Divide to simplify.
10
Simplify Each Rate 2) 1) 3) 4) Notice all of the rates are written as fractions and are in simplest form!
11
Unit Rate Rates are simplified by writing them as a unit rate. A unit rate has a second term that is a single unit. Example: 500 people go to 10 school dances.
12
Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one
1) 84 students in 4 classrooms
13
Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one 2) $30 for 6 lunches
14
Unit Rate Find the Unit Rate. Amount per one
3) 10,000 cars sold by 2000 dealers
15
Unit price is the same as unit rate, but
you divide the $ by the number of items. Example: For a dozen roses it costs $ What is the unit price?
16
Unit Price Jenna buys 8 oranges for $2. What is her unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount
17
Unit Price Michael buys 7 movie tickets for $42.00 What is his unit price? Unit Price: Divide the $ by the amount
18
Which is the better deal?
Unit Price Which is the better deal? 20 oz. of orange juice for $1.35 1 quart (32 oz.) of orange juice for $2.40
19
Which is the better deal?
Unit Price Which is the better deal? A 16 oz box of cereal costs $2.89 and a 20 oz box costs $ Which is the better buy? 16 oz. of cereal for $2.89 20 oz. of cereal for $3.49
20
That's all Folks! Take out your Study Guide! That’s all folks
21
Ratio vs. Rate A comparison of two whole numbers in the same units.
A comparison of a number to one in different units. Always written as a single number on a per unit basis. Always written as two numbers. Never write the units. Always write the units. Reduce to simplify. Divide to simplify.
22
Unit Rate Unit Rate is a comparison of a number to one in different units. It is written as a fraction. You divide to simplify and always include units in your answer. 1) 120 students in 4 classrooms 2) 29 grams per cubic centimeter Unit Rate is a rate that is reduced to 1 unit
23
Unit Price Unit price is the same as unit rate, but
you divide the $ by the number of items. Example: For a dozen roses it costs $ What is the unit price?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.