Download presentation
1
Bell Ringer I will not answer questions.
Express each rate as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $120 for 5 days of work 275 miles on 14 gallons 338 points in 16 games $19.49 for 6 pounds
2
Quiz on Wednesday This quiz will cover: 6.1 Ratios 6.2 Unit Rates
3
Section 6.2 Continued Unit Rates
R drive > Key > Feb 16_20 > 2_16__6.2 Continued File > Save As > P drive > Math > Feb 16_20 > 2_16__6.2 Continued
4
Example 1 Use Unit Rates
5
Example 2 Use Unit Rates
6
Example 3 – Your Turn Use Unit Rates
A snail moved 5 feet in 2 hours. How many feet will the snail move in 5 hours?
7
Example 4 – Your Turn Use Unit Rates
Aisha drove 170 miles in 2.5 hours. At the same rate, how far will she drive in 4 hours?
8
Practice Page Let’s Look at #1 and 2 together. Complete #1-12 on 6-1
9
How Did You Do??
10
Introduction to Section 6
Introduction to Section 6.4 Proportional and Non-Proportional Relationships
11
Vocabulary Proportional - Two quantities with a constant ratio
Nonproportional- Two quantities without a constant ratio
12
Notes Example of proportional: Example of nonproportional:
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.