Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

+ TRIM THE FAT Healthy Eating on a Budget. + BARRIERS What are some challenges people may encounter when it come to eating healthier? Time Knowledge Willpower.

Similar presentations


Presentation on theme: "+ TRIM THE FAT Healthy Eating on a Budget. + BARRIERS What are some challenges people may encounter when it come to eating healthier? Time Knowledge Willpower."— Presentation transcript:

1 + TRIM THE FAT Healthy Eating on a Budget

2 + BARRIERS What are some challenges people may encounter when it come to eating healthier? Time Knowledge Willpower Expense $$

3 + FOOD GROUPS Fruits & Vegetables Protein Grains

4 + FRUITS & VEGETABLES What makes them so healthy? Carbohydrates Fiber Low in Calories Rich in Antioxidants, Vitamins & Minerals

5 + FRUITS & VEGETABLES Tips - Buying for Less $$ When buying fresh, buy in season Focus on less expensive produce Freeze unused produce before it goes bad Buy frozen produce in bulk Choose low sodium, canned veggies and rinse Pick canned fruit, packed in water Opt for whole fruit over juices

6 + PROTEIN Why is it important to your diet? Building blocks for growth Satiety Good source of Vitamins & Minerals Iron & B12, for example

7 + PROTEIN Less Expensive Sources of Protein Eggs Beans Canned meat & fish Dairy Sale Items Untrimmed

8 + GRAINS What Makes them Healthy? Choosing Whole Grains Carbohydrates Fiber Vitamins & Minerals

9 + WHOLE GRAINS Affordable whole grain products: Brown rice Oatmeal Store brand whole wheat bread & tortillas Store brand whole wheat pasta Store brand cereals with low sugar and high fiber

10 + SHOPPING TIPS Plan Ahead Use Coupons, Loyalty Cards, Sales & Specials Buy in Bulk Choose Generic Buy in Season Avoid Convenience Items

11 + PREPARATION TIPS Plan Ahead Use Leftovers Freeze fresh food before it goes bad Use smaller serving plates

12 + PRICE COMPARISONS Individually package instant Oatmeal vs. By the Canister Individually costs more than 3x as much as in bulk Generic vs. Name Brand Cereal Cheerios - $4.79/lb, “Toasted Oats” Generic - $3.87/lb Bulk Produce vs. By the Pound In bulk apples - $1.20/lb, Loose apples $2.49/lb Fast Food vs. Cooking Meals at Home Typical McDonald’s order for a family of 4: ~ $20-$30. Roasted Chicken with vegetables and milk for family of 4: ~ $15.

13 + ASSISTANCE PROGRAMS SNAP – www.fns.usda.gov/snap www.fns.usda.gov/snap WIC – www.fns.usda.gov/wic www.fns.usda.gov/wic Emergency Food Assistance Program – www.fns.usda.fdd/programs/tefap www.fns.usda.fdd/programs/tefap Local Food Pantries – www.foodpantries.org/ci/ct-new_haven www.foodpantries.org/ci/ct-new_haven Meals-on-Wheels – www.mealcall.org/meals- on-wheels/ct/new-haven www.mealcall.org/meals- on-wheels/ct/new-haven

14 + REFERRALS At Yale New Haven Hospital, St. Raphael’s Campus Social Services Continuing Care Nursing

15 + References http://www.bankrate.com/finance/personal-finance/10-grocery- savings-tips-from-store-managers.aspx#slide=12 http://www.bankrate.com/finance/personal-finance/10-grocery- savings-tips-from-store-managers.aspx#slide=12 http://www.choosemyplate.gov/healthy-eating-on-budget.html http://www.nutrition.gov/food-assistance-programs http://www.nytimes.com/2011/09/25/opinion/sunday/is-junk- food-really-cheaper.html?pagewanted=all&_r=0 http://www.nytimes.com/2011/09/25/opinion/sunday/is-junk- food-really-cheaper.html?pagewanted=all&_r=0 http://www.cdc.gov/Features/BudgetForHealth/


Download ppt "+ TRIM THE FAT Healthy Eating on a Budget. + BARRIERS What are some challenges people may encounter when it come to eating healthier? Time Knowledge Willpower."

Similar presentations


Ads by Google