Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byDamian Cobb Modified over 9 years ago
1
IDEAL gas law
2
Avogadro (1776-1856) Avogadro’s Hypothesis - any sample of any gas at the same temperature and pressure will contain the same number of particles.
3
The number of moles (n) is directly proportional to pressure, and volume. = P1P1 P2P2 T2T2 T1T1 V1V1 V2V2 k n
5
mol · K Experiments with n, V, P, and T give Ideal gas law: = PV R = experimentally determined ideal gas constant. Value of R depends on the units used for pressure. L · kPa 8.314 L · atm mol · K 0.0821 L · mmHg 62.4 n T kR
6
A steel container with a volume of 20.0 L is filled with nitrogen gas to a final pressure of 2000.0 kPa at 27.0 0 C. How many moles of gas was used? = PV nTR = 2000(20.0) n (300) 8.314 L · kPa mol · K 8.314 27°C + 273 = 300 K 16.0 moles
7
What pressure is exerted by 640.0 g of methane (CH 4 ) gas in a sealed 5.35L container at 27 ºC? 640.0 g 16.0 g 1 mol = 40.0 moles = PVnTR 27°C + 273 = 300 K L · kPa mol · K 8.314 (5.35) (300)8.314 1.9 x 10 4 kPa = Molar mass of CH 4 = 16.0 g/mol (40.0)
8
A child lung capacity is 2.2 L. How many grams of oxygen gas do lungs hold at a pressure of 1.00 atm and a normal body temperature of 37.0 0 C? 0.086 mol 1 mol 32.0 g = 2.75 g of O 2 = PV nTR 37°C + 273 = 310 K L · kPa mol · K 8.314 = 101.3(2.2) (310) 8.314 0.086 moles Molar mass of O 2 = 32.0 g/mol
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.