Download presentation
Published byMatthew Thomas Jordan Modified over 9 years ago
1
Solving Proportions Calculators permitted, but show all work
Essential Skill: Examine information from more than one point of view Calculators permitted, but show all work
2
Solving Proportions 1.) Mental Math 2.) Using Unit Rates
How do we determine if the ratios form a proportion? Three methods for checking: 1.) Mental Math 2.) Using Unit Rates 3.) Cross Product
3
1.) Mental Math See if you can use a related multiplication to quickly solve
the problem. 2.) 1.) 3.)
4
2.) Unit Rates If you purchase 6 oranges for $2.34, how much will 8 oranges
cost? 1.) Determine the unit rate with information provided. $2.34 6 oranges 2.) Multiply to find the answer.
5
1.) Postcards cost $2.45 for 5 cards. How much will 13
cards cost?
2.) Swimming goggles cost $84.36 for 12. At this rate,
how much will new goggles for 17 members of a swim
team cost?
6
3.) Cross Product 1. Cross multiply 2.Set up an equation
Steps: 1. Cross multiply 2.Set up an equation 3. Solve the equation
7
Solve each proportion using cross products
Solve each proportion using cross products. Be sure to show all required steps. 1.) 2.) 3.)
8
1.) Bananas are on sale at 8 for $2.08. Find the cost of 7 bananas
Demonstrate Understanding: Solve each problem by finding a unit rate first, then solve. 1.) Bananas are on sale at 8 for $ Find the cost of 7
bananas 2.) Size D batteries cost $4.80 for 3 batteries. At this rate how
much will 5 batteries cost? 3.) Babysitting last July, Carolyn earned $180 in 24 hours.
At the same rate, how much would she earn in 30 hours?
9
Solve each proportion using mental math
Solve each proportion using mental math. Be sure to show the
number you multiply or divide by. 5.) 4.) Solve each proportion using cross products. Be sure to show all
required steps. 6.) 7.) 8.)
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.