Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byCory Baldwin Modified over 9 years ago
1
Review: Solving Two-Step Equations Green Book Section 3.3 Module 4 Lesson 1
2
Examples from Worksheet 1.2.
3
Examples from Worksheet 3.
4
Examples from Worksheet 4.At the grocery store, you bought 4 boxes of cereal and a carton of strawberries. The carton of strawberries cost $2.89. The total came to $17.25 before tax. How much was one box of cereal? Draw a model of this problem.
5
Examples from Worksheet 4.At the grocery store, you bought 4 boxes of cereal and a carton of strawberries. The carton of strawberries cost $2.89. The total came to $17.25 before tax. How much was one box of cereal? Write an equation to solve this problem. Solve the equation.
6
Now do your worksheet. Be sure to SHOW YOUR STEPS! If you need any help, please ask.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.