Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published bySharyl Carson Modified over 9 years ago
1
II III I II. Concentration Solutions
2
A. Concentration The amount of solute in a solution. Describing Concentration % by mass - medicated creams % by volume - rubbing alcohol ppm, ppb - water contaminants molarity - used by chemists molality - used by chemists
3
B. % by Mass Remember … % = part x 100 whole % by mass = mass solute x 100 mass solution
4
Example What is the % by mass of a solution with 3.6 g of NaCl dissolved in 100.0 g of water? % = (3.6 / 103.6) x 100 = 3.5% NaCl
5
C. % by Volume Remember … % = part x 100 whole % by volume = volume solute x 100 volume solution
6
Example What is the % by volume of 75.0 ml of ethanol dissolved in 200.0 ml of water? % = (75.0 / 275.0) x 100 = 27.3%
7
D. Molarity Molarity = moles of solute/liter of solution Note: it’s liters of solution, not liters of solvent
8
Molarity Examples Calculate the molarity of a solution made by dissolving 23.4 g of sodium sulfate in 125 ml of solution 23.4 g Na 2 SO 4 0.165 mol 125 ml 0.125 L M = mol / L M = 0.165mol / 0.125 L M = 1.32 M
9
Molarity Examples Calculate the molarity of a solution made by dissolving 5.00 g of C 6 H 12 O 6 in enough water to make 100.0 ml of solution 0.280 M
10
Molarity Examples How many grams of Na 2 SO 4 are required to make 0.350 L of a 0.500 M solution of Na 2 SO 4 ? (hint: find moles first, then convert to grams) 24.9 g Na 2 SO 4
11
E. Dilution When chemists purchase solutions, they generally purchase “stock solutions” which are extremely concentrated solutions This way a chemist can dilute the strong solution to any concentration that they wish. This stops the chemist from having to buy several concentrations
12
E. Dilution Preparation of a desired solution by adding water to a concentrate. Moles of solute remain the same.
13
E. Dilution M 1 V 1 = M 2 V 2 M 1 = initial molarity V 1 = initial volume M 2 = final molarity V 2 = final volume The units for V 1 & V 2 do not matter as long as they are the same M 1 & M 2 MUST be in molarity
14
E. Dilution Problems Suppose we want to make 250 ml of a 0.10 M solution of CuSO4 and we have a stock solution of 1.0 M CuSO4. How many mL of the stock solution do we need? First do the math M 1 V 1 = M 2 V 2 (0.10M)(250ml) = (1.0)(V 2 ) V 2 = 25 ml
15
E. Dilution Problems What volume of 15.8M HNO 3 is required to make 250 mL of a 6.0M solution? GIVEN: M 1 = 15.8M V 1 = ? M 2 = 6.0M V 2 = 250 mL WORK: M 1 V 1 = M 2 V 2 (15.8M) V 1 = (6.0M)(250mL) V 1 = 95 mL of 15.8M HNO 3
16
F. Preparing Solutions 500 mL of 1.54M NaCl mass 45.0 g of NaCl add water until total volume is 500 mL 500 mL mark 500 mL volumetric flask
17
F. Preparing Solutions 250 mL of 6.0M HNO 3 by dilution measure 95 mL of 15.8M HNO 3 95 mL of 15.8M HNO 3 water for safety 250 mL mark combine with water until total volume is 250 mL Safety: “Do as you oughtta, add the acid to the watta!”
18
Solution Preparation Lab Turn in one paper per team. Complete the following steps: A) Show the necessary calculations. B) Write out directions for preparing the solution. C) Prepare the solution. For each of the following solutions: 1) 100.0 mL of 0.50M NaCl 2) 0.25m NaCl in 100.0 mL of water 3) 100.0 mL of 3.0M HCl from 12.1M concentrate.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.