Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byBarrie Reeves Modified over 9 years ago
9
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500
10
1-100 Solve the proportion below:
11
1-100A 1 - 100
12
1-200 Solve the proportion below:
13
1-200A 1 - 100
14
1-300 Solve the proportion below:
15
1-300A 1 - 100
16
1-400 Do the two ratios form a proportion? Justify!
17
1-400A 1 - 100
18
1-500 The ratio of girls to boys in Mr. Goodly’s class is 2:3. If there are 30 students in Mr. Goodly’s class, how many of the students are girls?
19
1-500A 1 - 100
20
2-100 1 - 100 Find the sum:
21
2-100A 1 - 100
22
2-200 Find the Sum or Difference
23
2-200A 1 - 100
24
2-300 Find the product.
25
2-300A 1 - 100
26
2-400 Find the product
27
2-400A 1 - 100
28
2-500 Find the quotient.
29
2-500A 1 - 100
30
3-100 1 - 100 What percent does the shaded portion represent?
31
3-100A 1 - 100
32
3-200 Write the ratio as a percent?
33
3-200A 1 - 100
34
3-300 Write the percent as a fraction is simplest form. 24%
35
3-300A 1 - 100
36
3-400 30% of 40 ?
37
3-400A 1 - 100
38
3-500 25% of 200
39
3-500A 1 - 100
40
4-100 1 - 100 Express 5 girls to 15 boys as a ratio in simplest form
41
4-100A 1 - 100
42
4-200 How many ways can a ratio be expressed? Give examples
43
4-200A 1 - 100 1:3 1 to 3
44
4-300 Write a ratio that is equivalent to 3/5
45
4-300A 1 - 100
46
4-400 Write a ratio describing the piano keys in the rectangle, black keys to white keys.
47
4-400A 1 - 100
48
4-500 To make pancake batter, you need 2 cups of water for every 3 cups of flour. You plan to use 9 cups of flour. Write a ratio for the number of cups of water to the number of cups of flour you will use.
49
4-500A 1 - 100
50
5-100 1 - 100 John made 24 points in 3 of his basketball games, what is his unit rate?
51
5-100A 1 - 100
52
5-200 What is the unit rate, $30 for 6 books?
53
5-200A 1 - 100
54
5-300 The unit price for dog food is $.35/lb. How much does a 20-lb bag cost?
55
5-300A 1 - 100
56
5-400 Lisa purchased 3 packs of gum for $2.40. How much would 5 packs of gum cost?
57
5-400A 1 - 100
58
5-500 Suppose you have already saved $50 toward the cost of a new television set. You plan to save $5 more each week for the next several weeks. Find the total amount saved after 7 weeks. Mr. Goodly bought a case (24 cans) of Monster energy drinks for $28. Shell sells the drinks 3 for $5. Which is the better buy, Sam’s or Shell? Justify.
59
5-500A 1 - 100 Sam’s = $1.16 Shell = $1.66
60
6-100 1 - 100 x = 2, y = 1, z = 3 WTII Show steps. If needed, give answer in form of a mixed number.
61
6-100A 1 - 100
62
6-200 WTII Show steps. If needed, give answer in form of a mixed number. x = 7, y = 1, z = 4
63
6-200A 1 - 100
64
6-300 Kerry can buy apples for 35¢ each, pears for 38¢ each, and oranges for 42¢ each. She buys 3 pieces of each type of fruit. How much does she spend in all?
65
6-300A 1 - 100
66
6-400 Gerry reads a lot of books. He decided to donate 25% of his books to charity. If Gerry has 40 books, how many books will he donate to charity?
67
6-400A 1 - 100
68
6-5006-500 One day, a research company surveyed 2 out of every 10 shoppers. A total of 540 people were shopping that day. How many people were surveyed?
69
6-500A 1 - 100
71
Tony wants to join a fitness club and he is considering the two membership options below. Silver: $20 per month plus $2 per visit Gold: $36 per month with unlimited visits For what number of visits is the charge for the two membership plans the same?
75
Daily Double Round 1
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.