Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byScott Little Modified over 9 years ago
1
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates
2
Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division. Lets write the ratio of boys to girls in this class.
3
Your turn 13 red pens out of 25 pens
4
Rate A rate is a special kind of ratio, a comparison of two quantities with different types of units. 130 miles in 2 hours $5 for 3 pounds
5
Unit Rate A unit rate is a rate simplified so it has a denominator of 1. 130 miles in 2 hours $5 for 3 pounds
6
Students Express each ratio in simplest form: 1) 12 missed days in 180 school days 2) 24 pints : 1 quart 3) $50 for 4 days of work 4) 3 feet of snow in 5 hours
7
Students Express each ratio in simplest form: 5) 12 blue marbles out of 18 6) 10 inches to 2 feet What is the better deal? (better buy?) 7)4 apples for $0.95 or 6 apples for $1.49?
8
Homework: p. 158 10-25
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.