Download presentation
Published byChester Martin Modified over 9 years ago
1
5.95 1) Alicia paid $1.32 for a bag of pinto beans. The beans cost $.55 per lb. How much did the bag of pinto beans weigh?
2
5.50 2) Nina and 2 friends ate lunch at a cafe. They decided to split the bill evenly. The total bill was $ How much was each person’s share?
3
14 3) You use 0.6 lb of bananas in each smoothie. How many smoothies can you make with 3.12 lb of bananas?
4
27.5 4) Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?
5
2.40 5) You spend $13.92 for fabric. Each yard costs $4.35. How many yards of fabric do you buy?
6
5.2 6) You buy five movie tickets for a total of $ Your friend gives you $5 for one ticket. How much change should you give your friend?
7
28 7) A car travels mi. It uses 13.1 gal of gas. How many miles per gallon of gas does the car travel?
8
3.2 8) After digging up lilac bushes in a garden, a landscape architect uses sod to cover the ground. The sod costs $2.25/yd. He pays $ How much sod does he buy?
9
8 9) You have a dog-walking business. Last week you worked 7.5 hours and you earned $ How much do you earn per hour?
10
0.25 10) At Tony’s Shoppe, the turkey sandwich contains 5.5 ounces of sliced turkey. Tony has a boneless turkey breast weighing 154 ounces. How many turkey sandwiches can Tony make?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.