Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.

Similar presentations


Presentation on theme: "What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice."— Presentation transcript:

1 What is the Best Price?

2 I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.

3 #1 Unit rate Juicy Juice *It cost $2.72 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.72/64 to find the price per ounce. $2.72/64 =0.043 cents per ounce

4 #2 Unit rate Mott’s Juice

5 #3 Unit rate Best Choice *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce

6 BEST CHOICE is the Cheapest brand!!! Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz


Download ppt "What is the Best Price?. I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice."

Similar presentations


Ads by Google