Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJessie Lynch Modified over 9 years ago
1
What is the Best Price?
2
I’m going to find the unit rate of 3 different types of apple juice.
3
#1 Unit rate Juicy Juice *It cost $2.72 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.72/64 to find the price per ounce. $2.72/64 =0.043 cents per ounce
4
#2 Unit rate Mott’s Juice
5
#3 Unit rate Best Choice *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce *It cost $2.18 for 64 oz of apple juice. *To find the price per oz you have to divide. *First you must divide 64/64 to get 1 ounce. *Second you have to divide $2.18/64 to find the price per ounce. $2.18/64 =0.034 cents per ounce
6
BEST CHOICE is the Cheapest brand!!! Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz Juicy Juice $ 0.043/1 oz Mott’s Juice $ 0.036/1 oz Best Choice $ 0.034/1 oz
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.