Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byShana Adams Modified over 9 years ago
1
presented by
2
Lesson 2: Make Change
3
Take Note of Nutrition! Today, many students grab these foods for a quick snack: Chips Cookies Candy Students also sip sugary sodas which can add-up to extra empty calories!
4
Valuable Nutrients: Look for these on Labels Calcium: Strong teeth and bones Potassium: Helps regulate fluid balance and blood pressure
5
Phosphorus Strengthens bones Protein Repairs and builds muscles Valuable Nutrients: Look for these on Labels
6
Vitamin A: Vision Skin health Healthy immune system Vitamin D: Absorbs calcium Valuable Nutrients: Look for these on Labels
7
Vitamin B 12 Nerve cells Makes DNA Riboflavin Turns food into nutrients Vision Niacin Metabolizes sugar Valuable Nutrients: Look for these on Labels
8
Dairy Nutrition Dairy Foods supply many of the nutrients that Americans miss the most in their diets. Milk is one of the most economical sources of high-quality protein. Invest in yourself!
9
Dairy Nutrition It takes 3 cups of broccoli to equal the calcium in one cup of milk. =
10
Dairy Nutrition An 8-ounce serving of low-fat plain yogurt contains 490 milligrams of potassium; about the same as a small banana. =
11
Dairy Nutrition One ounce of hard cheese (like cheddar) contains 8 grams of protein; an egg contains 6 grams. =
12
Test Your Knowledge: Cow-Culate Nutrition
13
CowSnack Comparisons #1 Cow-Culate Nutrition
14
Snack Comparisons #2 Cow-Culate Nutrition
15
Snack Comparisons #3 Cow-Culate Nutrition
16
Snack Comparisons #4 Cow-Culate Nutrition
17
Snack Comparisons #5 Cow-Culate Nutrition
18
Comparison Questions Cow-Culate Nutrition #1 – Cheese stick vs. 100 calorie cookie/cracker snack pack – Question: What % of your daily recommended calcium needs does each snack provide? – Question: Which item provides the most protein? – Question: What is the estimated per unit cost for each item? #2 – Protein bar vs. yogurt – Question: Which item provides the most calcium? – Question: Which item provides the most protein? – Question: What is the estimated per unit cost for each item?
19
Comparison Questions (cont.) Cow-Culate Nutrition #3- Milk vs. Calcium Fortified Orange Juice – Question: What % of your daily recommended calcium needs does each snack provide? – Question: Which item provides the most phosphorus? – Question: What is the estimated per unit cost for each item? #4 – Macaroni & Cheese vs. Spaghetti-Os ® – Question: Which item provides the most protein? – Question: What is the estimated per unit cost for each item? #5 – Sports drink vs. Chocolate milk – Question: Which item provides the most potassium? – Question: Which item provides the most protein? – Question: What is the estimated per unit cost for each item?
20
Activity 1: Snack Savvy Chef Challenge Prepare snacks from foods that have nutritional value without hurting your wallet! Brainstorm: With your team, create snacks that are nutritious and delicious. Create a recipe: Create your snack within the time limit and budget! Present: Share your culinary creation with the class. Discuss the foods’ nutritional content and total cost.
21
Activity 2: Nutrient-Rich Recipe Book Research and prepare recipes that illustrate nutritional and economic value. Research: Using the internet or recipe books, create snacks containing the key nutrients discussed in class. Record the nutrients in each snack and the snack’s cost. Present: Share your recipe with the class. Create a recipe resource: Collect other recipes to create a recipe book full of fun snacks.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.