Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHarold Wilkinson Modified over 9 years ago
1
Costs of a Food service Operation
2
Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
3
Expenses Overhead Controllable Expenses Food, Labor, Supplies Non Controllable Expenses Rent, Utilities, Advertising, Insurance
4
Expenses Food Cost To control Food cost, standards must be implemented Quality Quantity Portion size Yield The most important standards are the recipes
5
Standardizing Recipes Recipe Name ID number Portion Size Yield Ingredients Waste % Edible Product As Purchased Conversion Measure Ingredient cost Subtotal cost Q Factor Total Cost Additional Cost Food cost %
6
Yield The number of servings that one preparation of the recipe produces. Yield determines portion cost For Example Recipe Cost = 12.90 Yield = 10 12.90 / 10 = $1.29 portion cost
7
Sample SOUP Recipe Yield 2 gallons Serving size 8 oz What is the yield?
8
Food Cost Expressed as a percentage Cost of food divided by sales price Cost of food = $2.00 Sales Price = $6.00 Food cost = 33%
9
Example Chicken Parm$9.99 8 oz chicken breast1.50 2 oz sauce.25 1 slice cheese.40 12 oz pasta.55 Fresh basil (garnish).05 What is the food cost???
10
Determining Sales Price Desired food cost % Direct competition Labor intensity Demand (popularity)
11
Formulas to know EP/AP = YIELD EP = Starting weight – waste Food cost % = cost of product / sales price
12
Portion Cost Example Clam Chowder costs $22.00 per gallon to make. There are 16 servings at 8 oz per serving. What is the cost of 1 serving?
13
Determining Food Cost by Desired food cost % Chicken Parm costs $2.00 to make. Your desired food cost % is 30%. How much should you sell this for?
14
Waste example You have a 50 lb bag of carrots. After peeling and trimming you have 5 lbs of waste. What is the Formula for finding waste percentage?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.