Download presentation
1
MM= 342 amu Calculate the number of moles.
2
mol sugar FM= 58.5 amu Calculate the number of moles.
3
0.036 mole NaCl FM= 84.0 amu Calculate the number of moles.
4
0.227 mol sodium bicarbonate
One of the solids is put into a test tube..
5
Hydrochloric acid One of the solids The test tube is tipped so that the acid mixes with the solid.
6
Gas Bubbling A gas is produced. Click here __ to go to the next page.
7
What is the gas produced?___
Record the number of moles of the Solid that produced the reaction.
8
0.0227 mol sodium bicarbonate
GAS Carbon dioxide Write a balanced equation for the chemical reaction. How many moles and grams of Gas are produced? Check your answers on next page!
9
NaHCO3 reacts with HCl to produce
Carbon dioxide and water. 1 NaHCO3 + 1 HCl == 1 NaCl + 1 H2O + 1 CO2 Moles of sodium bicarbonate = 0.012 Moles of carbon dioxide formed=0.012 Grams of carbon dioxide formed=0.52
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.