Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJulia Hubbard Modified over 9 years ago
1
Free Powerpoint Templates Page 1 Free Powerpoint Templates 7.4 Word Problems Using Systems of Equations
2
Free Powerpoint Templates Page 2 Step 1 Define your variables Question 1: Darryl and Sarawong each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. What is the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy? Ask yourself: What two things am I trying to find in the problem? cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy Let the first one be x and the second one be y R= cost of one rose bush V= cost of one pot of ivy
3
Free Powerpoint Templates Page 3 Step 2: Write your equations Question 1: Darryl and Sarawong each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. What is the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy? Find the 2 statements that describe the amounts and quantities. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Translated - 2R + 6V = 44 Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. Translated - 2R + 10V = 60
4
Free Powerpoint Templates Page 4 Step 3 : Solve your system 2R + 6V = 44 2R + 10V = 60
5
Free Powerpoint Templates Page 5 Step 4 : Answer the original question R = 10 means… Each rose bush cost $10 V = 4 means… Each pot of ivy cost $4
6
Free Powerpoint Templates Page 6 You try question #2 Aliyah and Sumalee each improved their yards by planting daylilies and geraniums.They bought their supplies from the same store. Aliyah spent $42 on 9 daylilies and 2 geraniums. Sumalee spent $38 on 8 daylilies and 2 geraniums. What is the cost of one daylily and the cost of one geranium? Go thru all 4 steps…… Correct answer: Geraniums cost $4 each and daylilies cost $3 each
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.