Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byCory Newman Modified over 9 years ago
2
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
3
Splash Screen
4
Example 2-4c Objective Determine unit rates
5
Example 2-4c Vocabulary Rate A ratio that compares two quantities with different kinds of units
6
Example 2-4c Vocabulary Unit rate When a rate is simplified so that it has a denominator of 1 unit
7
Lesson 2 Contents Example 1Find a Unit Rate Example 2Find Unit Rates Example 3Find Unit Rates Example 4Choose the Best Buy
8
Example 2-1a READING Julia read 52 pages in 2 hours. What is the average number of pages she read per hour? Divide the numerator by the denominator Answer: Write the rate as a fraction 1/4 Notice: Time is in the denominator 2 Unit Rate always has a denominator of 1
9
Example 2-1b SKATING Kyle skated 16 laps around the ice rink in 4 minutes. What is the average number of laps he skated per minute? Answer: 4 laps 1 minute 1/4
10
Example 2-2a Write 440 miles in 8 hours as a unit rate in miles per hour. Answer: Write the rate as a fraction. 2/4 Notice: Time is in the denominator Divide the numerator by the denominator 8
11
Example 2-2d Write 455 miles in 7 hours as a unit rate in miles per hour. Answer: 65 miles 1 hour 2/4
12
Example 2-3a Find the unit price per can if it costs $3 for 6 cans of soda. Since it is money, round to the nearest hundredth if necessary. Answer: Write the rate as a fraction. 3/4 Notice: Money is in the numerator Divide the numerator by the denominator 6
13
Example 2-3b Find the unit price per cookie if it costs $3 for one dozen cookies. Round to the nearest hundredth if necessary. Answer: $0.25 1 cookie 3/4
14
Example 2-4a The costs of different sizes of orange juice are shown in the table. Which container costs the least per ounce? AmountTotal Cost 16 oz$1.28 32 oz$1.92 64 oz$2.56 96 oz$3.36 4/4 Must find the unit rate of each item Remember: Money is always in the numerator cost ounce Write the rate as a fraction. $1.28 16 oz Divide the numerator by the denominator $0.08 1 oz
15
Example 2-4a AmountTotal Cost 16 oz$1.28 32 oz$1.92 64 oz$2.56 96 oz$3.36 4/4 Must find the unit rate of each item Remember: Money is always in the numerator cost ounce Write the rate as a fraction. $1.92 32 oz Divide the numerator by the denominator $0.06 1 oz 16 oz = $0.08
16
Example 2-4a AmountTotal Cost 16 oz$1.28 32 oz$1.92 64 oz$2.56 96 oz$3.36 4/4 Must find the unit rate of each item Remember: Money is always in the numerator cost ounce Write the rate as a fraction. $2.56 64 oz Divide the numerator by the denominator $0.04 1 oz 16 oz = $0.08 32 oz = $0.06
17
Example 2-4a AmountTotal Cost 16 oz$1.28 32 oz$1.92 64 oz$2.56 96 oz$4.80 4/4 Must find the unit rate of each item Remember: Money is always in the numerator cost ounce Write the rate as a fraction. $4.80 96 oz Divide the numerator by the denominator $0.05 1 oz 16 oz = $0.08 32 oz = $0.06 64 oz = $0.04
18
Example 2-4a AmountTotal Cost 16 oz$1.28 32 oz$1.92 64 oz$2.56 96 oz$4.80 4/4 Compare the cost per ounce of each size and identify the smallest price 16 oz = $0.08 32 oz = $0.06 64 oz = $0.04 96 oz = $0.05 Which container costs the least per ounce? Answer: The 64-ounce container Answer based on what the question is asking
19
Example 2-4c The costs of different sizes of bottles of laundry detergent are shown below. Which bottle costs the least per ounce? AmountTotal Cost 16 oz $3.12 32 oz $5.04 64 oz $7.04 96 oz$11.52 Answer: 64-ounce bottle * 4/4
20
End of Lesson 2 Assignment Lesson 7:2Rates4 - 21 All
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.