Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved.

Similar presentations


Presentation on theme: "Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved."— Presentation transcript:

1 Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved

2 Use coins to solve the following problems. There can be more than one solution. next © Math As A Second Language All Rights Reserved

3 1. If a pencil costs 29¢, what coins would you use to pay for the pencil? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

4 2. If a Hershey candy bar costs 55¢, what coins would you use to pay for your candy bar? Hershey Milk Chocolate 55¢ Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

5 3. If a toy car costs 89¢, what coins would you use to pay for your toy car? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

6 4. If your school lunch costs 75¢, what coins would you use to pay for your lunch? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

7 5. If a deck of cards costs 77¢, what coins would you use to pay for the deck of cards? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

8 6. If a bag of marbles costs 99¢, what coins would you use to buy the bag ? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

9 7. If a model airplane costs 88¢, what coins would you use to pay for the plane? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

10 8. If a small bag of popcorn costs 46¢, what coins would you use to pay for the popcorn? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

11 9. If a small toy sailboat costs 95¢, what coins would you use to pay for the boat? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved

12 10. If a yoyo costs 63¢, what coins would you use to pay for your new yoyo? Find more than 1 solution! next © Math As A Second Language All Rights Reserved


Download ppt "Money Problems next 2.MN#8 © Math As A Second Language All Rights Reserved."

Similar presentations


Ads by Google