Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byJeffrey Stephen Nicholson Modified over 9 years ago
1
Shopping for food Chapter 8 This PowerPoint presentation is ONLY used for teaching purposes.
2
Snacks Supermarket Drinks
3
Tinned food Supermarket Meat
4
Vegetables Supermarket Fruit
5
Nouns things we can count only one singular:only one Countable nouns 1 peach more than one plural : more than one 4 peaches e.g. SingularPlural an appletwo apples an orangethree oranges a tomatofour tomatoes
6
Nouns things we cannot count followed by singular verbs only cannot use a, an or 1,2,3… before them Uncountable nouns water e.g. a / one water three waters I drink water every day.
7
Now you try. UncountableCountable orange ricee.g. rice orange water bread cola apple water bread mango tomato apple mango
8
CountableUncountable tea ice cream egg pear tea egg peach salad ice cream orange juice peach orange juice pear Now you try.
9
Uncountable food and drinks W e use phrases before them to show the quantity. 8 slices of bread bread 8 breads 2 bottles of cola cola 2 colas
10
Uncountable food and drinks 2 cartons of orange juice 2 tins of tuna fish tuna fish orange juice
11
Countable food and drinks W e can also use phrases before them to show the quantity. a packet of potato chips 2 packets of peanuts potato chips peanuts
12
SingularPluralFood/Drinks + a cup oftwo cups oftea a tin ofthree tins of tuna fish a box of four boxes ofchocolates a bowl offive bowls ofsoup a glass ofsix glasses ofmilk a plate ofseven plates of sausages a bottle of eight bottles ofcola a packet ofnine packets ofpotato chips a carton often cartons ofapple juice
13
1 Tim bought a tins of sausages. 2Do you want two packet of biscuits? 3 I need two cartons of orange juices. 4 May drinks two cup of coffee. 5 Bob eats a packets of peanuts. 6 Do you want an apples? 7My dad needs three tomato and three tin of tuna fish.Proof-reading e.g. Peter bought three bottle of cola. bottles tin packets juice cups packet apple tomatoes tins
14
1Peter bought a of potato chips. 2May took two soup. 3Bob ate biscuits and drank cola. 4Cindy needs two tuna fish and two tomatoes. 5Maggie bought peanuts and orange juice.Practice e.g. Maggie wants two of cola. bottles packet tins of a packet of a bottle of tins of a packet of a carton of
15
How many + noun...? How many...? Countable nouns How manyapplesdo you need? How manypearsdoes Joe want? 1 question words 2 nouns in plural 3 verbs + subject 4 ?
16
How many + phrases + noun...? Uncountable or countable nouns How manywater does Bob buy ? How manybiscuitsdo they take? 1 question words 3 nouns 4 verbs + subject 5 ? bottles of packets of 2 phrases in plural How many...?
17
How manycolado you want?bottles of Now you try. cartons of orange juice packets of cheese biscuitsmilk slices of ham bread tins of soup How manydo you want?cartons oforange juicepackets ofcheeseslices ofbreadtins ofsoup biscuits packets ofhamslices ofmilkcartons of Example:
18
How much...? (Price) How much + is / are + noun...? How muchisan apple? areten tomatoes? ? ? a carton of two packets of is arechips milk How much Countable nouns Uncountable or countable nouns
19
a carton of milk How much is ? it a carton of milkIt is It’sIt is It’s $ 8.90 eight dollars ninetyeight dollars ninety. $ 8.90 How much...? (Price)
20
$5.60 five dollars sixty dollars sixty cents no need to say cents $11.40 eleven dollars forty $19.90 nineteen dollars ninety $1.20 one dollar twenty How much...? (Price)
21
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 Now you try. How much is a tin of sausages? It’s seven dollars forty.
22
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a bottle of cola? It’s nine dollars fifty. Now you try.
23
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 It’s ten dollars ninety. Now you try. How much is a packet of potato chips?
24
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a carton of orange juice? It’s twelve dollars eighty. Now you try.
25
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a packet of biscuits? It’s eight dollars twenty. Now you try.
26
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a tin of tuna fish? It’s eight dollars seventy. Now you try.
27
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 Now you try. How much are two tins of sausages? They’re fourteen dollars eighty.
28
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much are two packets of biscuits? They’re sixteen dollars forty. Now you try.
29
Practice e.g.A: We need some oranges. B: many oranges do we need? A:Ten. How is an orange? B:It’s. two dollars fifty $2.50 How much
30
Practice $7.80 1A: I need some milk. B: bottles do you need? A:Two. is a milk ? B:It’s. How many bottle of seven dollars eighty How much 2A: I need some meat balls. B: packets do you need? A:One. is a meatballs? B:It’s. $9.40 How many How much packet of nine dollars forty
31
3A: They need some papayas. B: How do they need? A:Two. is a ? B:It’s. 4A: We need some orange juice. B: How do we need? A:Four. How is a orange juice? B:It’s. Practice $17.20 many papayas How much papaya seventeen dollars twenty $26.70 twenty-six dollars seventy many cartons much carton of
32
1How many potato do you want? 2Mary wants to buy a bottle of waters. 3How many packet of cheese do you want? 4Bob buys a carton of milks and an papaya. 5How much bottles of cola are there? There are five bottle. 6 How many is a tin of soap? It’s six dollar fourty.Proof-reading e.g. How much apples do we need? many potatoes water packets milk, a many bottles much dollars, forty
33
The End
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.